Problémy pri dojčení

Sezóna 1 - Epizóda 16

13.11.2023

Ďalšia epizóda »

Napriek tomu, že dojčenie dieťaťa je jednou z najprirodzenejších činností, nie vždy je také samozrejmé a jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať! Mnohé matky sa stretávajú s rôznymi komplikáciami a problémami, ktoré častokrát spôsobia predčasné ukončenie dojčenia. Aké nástrahy sú najčastejším dôvodom ukončenia a ako ich možno úspešne zvládnuť si povieme s laktačnou poradkyňou Andreou Polokovou.

Ako prvé, s čím sa môžu matky stretnúť, je problém so spustením mlieka. Vtedy je dôležité sústavné prikladanie dieťaťa k prsníku a čo najčastejší kontakt matky s dieťaťom, tzv. koža na kožu. Tieto procesy totiž veľmi priaznivo pôsobia na začiatok laktácie, ktorá niekedy príde o niečo neskôr, napríklad pri pôrodoch cisárskym rezom či po nepriložení dieťaťa k prsníku tesne po pôrode. Nič však nie je ešte stratené, správna technika prisatia a trpezlivosť vedia robiť divy.

Ďalším častým problémom matiek počas prvých dní (ale môže sa objaviť aj neskôr v priebehu dojčenia) je mastitída. Prsia sú bolestivé, je v nich prebytok mlieka a častokrát je sprievodná aj zvýšená teplota. Mliečne žľazy sú zapálené, v prsiach tvoria sa hrudky. Najúčinnejší a najrýchlejší spôsob úľavy je odsatie mlieka, najlepšie priložením dieťaťa, avšak v niektorých prípadoch je možné použiť aj ručné odsávanie či odsávačky.

Častou príčinou skorého ukončenia dojčenia bývajú aj nepríjemné pocity až bolesť pri dojčení. Bradavky býbajú veľmi citlivé a príčinou je najčastejšie nevhodná technika prisatia bábätka na prsník. Ako má teda správne priloženie vyzerať? Je vhodné pri poranených bradavkách používať klobúčiky? Čo robiť v prípadoch, keď dieťa preferuje iba jeden prsník, alebo nás začne počas dojčenia nepríjemne hrýzť?