Ochrana pred slnečným žiarením

Sezóna 1 - Epizóda 49

30.10.2023

Ďalšia epizóda »

Ozónová vrstva sa stenšuje, čo znamená, že prepúšťa oveľa viac nebezpečného UV žiarenia ako v minulosti, zároveň však nie je pravda, že v minulosti sa ochranné faktory nepoužívali a nemá to do dnes žiadne následky. Práve dnes sa v dermatologických ambulanciách stretávame so stále viac a viac pacientmi, u ktorých sa diagnostikovalo nádorové ochorenie kože, pretože UV žiarenie okrem akútneho poškodenia spôsobuje aj poškodenie chronické, kvôli jeho kumulatívnemu charakteru. Preto nie nadarmo sa hovorí, že “koža si pamätá”. 

Ultrafialové žiarenie (UV) je spektrum svetla, ktoré je pre oko neviditeľné a pohybuje sa v rozmedzí vlnovej dĺžky od 100 do 400nm. Celkovo odlišujeme tri typy UV žiarenia – UVA, UVB a UVC žiarenie. Rozlišujú sa vo svojej vlnovej dĺžke a v tom, ako pôsobia na našu pokožku. 

  • UVA – (aging)  má najdlhšiu vlnovú dĺžku a siaha do hlbších vrstiev pokožky, kde deštrukčne pôsobí na hlboké štruktúry kože, ako je kolagén a je zopovedné za predčasné starnutie pleti. Pôsobí celoročne v každom ročnom období. 
  • UVB – tento typ žiarenia má najväčší efekt na zdravotný stav pokožky, pôsobí až na úrovni nukleových kyselín buniek, kde môže spôsobiť vážne zmeny na úrovni genetickej informácie, čo neskôr môže viesť ku vzniku nádorových ochorení. Mimo toho spôsobuje akútne poškodenia ako je spálenie pokožky alebo začervenanie. 
  • UVC – žiarenie s najnižšou vlnovou dĺžkou, ktoré takmer vôbec neprechádza cez ozónovú vrstvu, avšak s jej stenšujúcou sa vrstvou sa jeho prienik môže zvyšovať. 

Najprirodzenejším zdrojom UV žiarenia je Slnko. Mimo neho existujú aj iné, umelé zdroje UV žiarenia, ako sú soláriá, ortuťové výbojky, niektoré halogénové, fluorescenčné a rozžeravené svetelné zdroje, v neposlednom rade niektoré typy laserov.

Kožné poškodenie sa prejavuje najčastejšie:

  • Spálením pokožky, bolesťou a pálením
  • Ošupovaním pokožky 
  • Predčasným starnutím
  • Vytváraním sekundárnych pigmentových névov
  • Vytváranie pigmentových škvŕn

Očné poškodenie a jeho prejavy:

  • Citlivosť na svetlo
  • Začervnanie a bolesť očí
  • Rozmazané videnie
  • Dočasná strata zraku

Ochrana pred slnečným žiarením a kedy ju používať

Slnečná ochrana je u nás najviac propagovaná najmä počas letných mesiacoch, s blížiacim sa dovolenkovým obdobím. Slnečné žiarenie je prítomné ale vo všetkých ročných obdobiach, aj keď prší alebo sneží. Síce efekt nie taký vysoký, ako je to v lete, nie je zanedbateľný. Slnečná ochrana sa preto odporúča celoročne, hlavne na oblasti tváre, krku a rúk. Netreba zabúdať na zvýšenú ochranu na lyžovačkách alebo v oblastiach s vyššou nadmorskou výškou. Veľmi významná je ochrana aj u detí, ktoré nemajú ešte dostatočne vyvinutú kožnú bariéru, a preto sú zraniteľnejšie voči žiareniu. U detí do jedného roka sa dokonca vôbec neodporúča vystavovať dieťa slnečnému žiareniu. Základnou metódou v rámci ochrany proti slnečnému žiareniu je napriek všetkým pomôckam jednoduchá zásada – neopaľovať sa.