MEDI Noviny 15. 04. 2023

Sezóna 1 - Epizóda 3

15.04.2023

Ďalšia epizóda »

Ročne na Slovensku pribudne okolo štyritisíc ľudí s Parkinsonovou chorobou, záchranná zdravotná služba ZaMED vytvorila unikátne tréningové centrum pre zdravotníckych pracovníkov, vláda neplní väčšinu z bodov memoranda o zlepšení systému zdravotníctva. Týmto, aj ďalším témam sa budeme venovať v dnešných MEDI novinách - desaťminútovom súhrne najdôležitejších správ z oblasti zdravotníctva za uplynulý týždeň.

Ročne na Slovensku pribudne okolo štyritisíc ľudí s Parkinsonovou chorobou. Nekontrolovateľný tras, poruchy reči či strata čuchu postihujú milióny ľudí po celom svete. Ako informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Daničová na Slovensku sa toto ochorenie týka aj 19 108 Sloveniek a Slovákov. Na rozdiel od svetových štatistík si u nás Parkinsonova choroba vyberá častejšie ženy ako mužov. Svetovým dňom Parkinsonovej choroby je 11. apríl. Rozhodli o tom v roku 1997 Svetová zdravotnícka organizácia, Svetová asociácia pre Parkinsonovu chorobu a Európska asociácia pre Parkinsonovu chorobu. Urobili tak na počesť narodenia londýnskeho lekára Jamesa Parkinsona, ktorý ako prvý ochorenie opísal. Ide o druhé najrozšírenejšie neurodegeneratívne ochorenie v populácii. Príčinou Parkinsonovej choroby je degenerácia alebo deštrukcia častí mozgu, ktoré zodpovedajú za koordináciu a kontrolu pohybov. Najviac sledovaných pacientov s týmto ochorením vykázali neurologické ambulancie v predcovidovom roku 2019, keď ich bolo takmer 26 tisíc.

Vďaka pilotnému novorodeneckému skríningu na spinálnu svalovú atrofiu – SMA sa podarilo diagnostikovať toto ochorenie u poistenca Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Keďže bola u neho potvrdená SMA prvého typu hneď po narodení, keď ešte nemá príznaky ochorenia, bol indikovaný ako vhodný pacient na podanie lieku Zolgensma. Ako informovala hovorkyňa štátnej poisťovne Eva Peterová: „VšZP žiadosti o tento liek vyhovela. Na základe medicínskych dôkazov, najlepšie výsledky liečby je možné dosiahnuť u pacientov s SMA prvého typu, keď im je liek podaný do 42. dňa od narodenia.“ Štátna zdravotná poisťovňa podporuje iniciatívu Ministerstva zdravotníctva SR, aby bol skríning na diagnostiku SMA bežnou súčasťou novorodeneckého skríningu. Štandardne je hradený z verejného zdravotného poistenia a zabezpečil by sa tým skorý záchyt tohto ochorenia. 

Záchranná zdravotná služba ZaMED vytvorila v Komárne unikátne tréningové centrum pre zdravotníckych pracovníkov. Centrum s možnosťou simulácie zásahov posádok záchraniek v realistickom prostredí vzniklo rekonštrukciou priestorov bývalého krytu civilnej ochrany. Tréningové centrum je otvorené od 11.apríla pre každého záujemcu o spoluprácu s cieľom zvýšiť kvalitu prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Hlavná simulačná miestnosť je vybavená modifikovateľným osvetlením pre sťaženie podmienok zasahujúcej posádke, komplexným kamerovým systémom a najmodernejšou tréningovou technikou vrátane zdravotníckeho materiálu. Z finančných prostriedkov grantu od poisťovne Dôvera bolo do tréningového centra zakúpené prístrojové vybavenie, potrebné pre praktický tréning. Nechýbajú v ňom simulátor defibrilátora, resuscitačná figurína a transportná technika, ktorá je používaná aj v sanitkách ZaMED. 

Novým riaditeľom Národného centra zdravotníckych informácií sa stal od 12. apríla tohto roka Peter Lukáč. Rozhodnutím štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR Michala Palkoviča bude na čele národného centra jednoosobový štatutárny orgán, teda riaditeľ, čím sa inštitúcia vracia k osvedčenému a efektívnemu modelu riadenia podriadených inštitúcií. Informoval o tom rezort zdravotníctva. Úlohou nového riaditeľa bude podľa ministerstva, okrem iného, zlepšenie procesov zberu a napĺňania zdravotných registrov, vrátane Národného onkologického registra, ale aj zlepšovanie služieb elektronického zdravotníctva. K návratu na jednoosobový štatutárny orgán riaditeľa centra pristúpilo vedenie ministerstva po tom, ako sa po viac ako troch mesiacoch neosvedčilo riadenie inštitúcie prostredníctvom kolektívnej Rady riaditeľov. 

Pri projekte výstavby nemocnice Rázsochy je najdôležitejšie skrátiť meškanie na minimum a skompletizovať dokumentáciu. Po rokovaní vlády 12. apríla to uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič. Vláda, ktorá vzíde zo septembrových parlamentných volieb, by potom podľa neho mohla vyhlásiť verejné obstarávanie. „Rátame s tým, že nám všetci, ktorí môžu, pomôžu." povedal Palkovič. Potrebná je podľa neho aj spolupráca poslancov v parlamente. Ako ďalej upozornil: „Napríklad štúdia vplyvu na životné prostredie neprešla, výrazne nám to spomaľuje procesy.“ Podľa neho je možné aj to, že sa vláde podarí vyrokovať v Bruseli posun termínov. Zameškané procesy má štátny tajomník v pláne posunúť do pozície, aby existovala dokumentácia potrebná pre vyhlásenie verejného obstarávania. „Už niekto ďalší sa musí rozhodnúť, v akej forme ten projekt bude ďalej realizovať“ uzatvoril tému projektu Rázsochy.

Finančné prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú určené na financovanie veľkých investičných projektov, získa zatiaľ sedem z pôvodných ôsmich nemocníc na Slovensku. Po audite na ministerstve zdravotníctva to na tlačovej besede 12. apríla uviedol dočasne poverený premiér a dočasne poverený minister zdravotníctva Eduard Heger. „Audit sme urobili veľmi kvalitne, z ôsmich nemocníc je sedem súčasťou tohto zoznamu, podpíšeme s nimi zmluvy a jedna ostáva v procese preverenia." Pri nemocnici v Čadci je podľa neho potrebné hlbšie preskúmať dodržanie termínov. Ako ďalej uviedol: „Ak budú tieto informácie preverené, predstúpime pred verejnosť a oznámime výsledok.“ 

Vláda neplní väčšinu z bodov memoranda o zlepšení systému zdravotníctva, ktoré ešte koncom novembra minulého roka kabinet uzatvoril s Lekárskym odborovým združením. Na spoločnom stretnutí 12. apríla na to upozornili štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva  lekárski odborári. Tvrdia, že z tohto dôvodu na Slovensku hrozí „horúca jeseň". Nespokojnosť s aktuálnou situáciou v slovenskom zdravotníctve vyjadrujú lekári z nemocníc z celého Slovenska. Predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský sa po stretnutí vyjadril, že „Lekári si ctia záväzok vyplývajúci z memoranda a podobný prístup očakávajú aj od druhej strany. Ak vláda bude naďalej ignorovať záväzky, ktoré jej vyplývajú z memoranda, ani Lekárske Odborové Združenie sa nebude cítiť viazané memorandom a hrozí horúca jeseň." Na žiadosti odborárov o stretnutie dočasne poverený premiér a minister zdravotníctva Eduard Heger podľa neho nereagoval.  

Národné centrum zdravotníckych informácií opätovne predĺžilo tender na projekt OnkoAsist za takmer 11 miliónov eur. Nateraz nie je jasné jeho financovanie. Peniaze sa mali čerpať zo starých eurofondov, no hrozí, že sa projekt nestihne zrealizovať v termíne. O financovaní projektu sa aktuálne rokuje. Vyplýva to z vyjadrení Národného Centra Zdravotníckych Informácií a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR pre TASR. Ako uviedla hovorkyňa centra Veronika Daničová: „Národné centrum dostalo odporúčanie na zmenu zdroja financovania projektu, keďže realizácia presahuje obdobie oprávnenosti operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020“. Financovanie sa podľa nej aktuálne rieši v rámci nových eurofondov. Potvrdila, že centrum bude lehotu na predkladanie ponúk do súťaže na OnkoAsist predlžovať, kým nebude jasný zdroj financovania.