MEDI Noviny 21. 10. 2023

Sezóna 1 - Epizóda 30

21.10.2023

Ďalšia epizóda »

Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:

  • na Slovensku žije okolo 30-tisíc žien s rakovinou prsníka,

  • od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zavedie DRG systém ako najobjektívnejší, najtransparentnejší a najspravodlivejší systém financovania nemocníc,

  • Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou oznámil predbežné výsledky tohtoročnej prepoisťovacej kampane.

Na Slovensku žije okolo 30-tisíc žien s rakovinou prsníka. Prostredníctvom osvety, prevencie, včasného záchytu, mamografického skríningu, zabezpečenia dostupnosti modernej liečby - cieľov aktivít Pink októbra sa môže podariť zachrániť mnohé z nich. Slovenky pritom v porovnaní s okolitými krajinami naďalej nemajú k dispozícii všetku dostupnú inovatívnu modernú liečbu. Mesiac október, na celom svete známy ako Pink October, je spojený s kampaňami proti rakovine prsníka, ktorých symbolom je ružová farba a ružová stužka. Lenže mnohokrát je osveta a konkrétna pomoc do veľkej miery v rukách jednotlivcov, pacientskych aktivistov a odhodlaných žien. Združenie NIE RAKOVINE upozorňuje na to, že až tristo žien ročne zomiera zbytočne. 

Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zavedie DRG systém ako najobjektívnejší, najtransparentnejší a najspravodlivejší systém financovania nemocníc. Zámer zaviesť tento úhradový mechanizmus pre nemocnice mala pritom už vláda pod vedením Ivety Radičovej, a to od prvého štvrťroka 2013. Už vo februári 2012 však Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou upozorňoval na to, že takýto termín je nezvyčajne ambiciózny. Projekt zavedenia DRG systému bol pritom súčasťou programového vyhlásenia vlády Ivety Radičovej. Zavedenie systému DRG prinesie od 1. januára budúceho roka do zdravotníctva transparentnosť a rovnaké platby od zdravotných poisťovni, tvrdí úrad. Týmto krokom sa z DRG systému stáva nielen systém pre vykazovanie, ale spúšťa sa po častiach ako úhradový mechanizmus. V praxi to znamená, že tento systém určí presnú výšku platby nemocniciam za hospitalizačný prípad, ktorá zohľadňuje finančnú náročnosť hospitalizácie cez relatívnu váhu, ale zároveň aj objem disponibilných zdrojov v ústavnej zdravotnej starostlivosti cez základnú sadzbu.  

Ministerstvo zdravotníctva SR naďalej mešká s reformami a investíciami z plánu obnovy a odolnosti.Upozorňuje na to Úrad vlády SR v priebežnom hodnotení plnenia krízových opatrení v rezorte zdravotníctva. Reforma, týkajúca sa optimalizácie siete akútnej zdravotnej starostlivosti a novej definície neodkladnej zdravotnej starostlivosti, sa ku koncu septembra splnila len čiastočne. Legislatívnymi zmenami sa zaviedla nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Realizácia úplného splnenia reformy je však v omeškaní, nakoľko termín plnenia uplynul v prvom kvartáli tohto roka. Ďalšie kroky je preto potrebné podľa úradu vlády vykonať bezodkladne. Cieľom tejto reformy je zaviesť novú sieť akútnej zdravotnej starostlivosti a nové vymedzenie pojmu neodkladná zdravotná starostlivosť. Nová sieť má zaručiť dostupnosť záchranných služieb do 15 minút pre 90 percent obyvateľstva. Nová definícia neodkladnej starostlivosti určuje počet oprávnených používateľov záchranných služieb a spôsob, ako reagovať na žiadosť takýchto používateľov.

Asociácia na ochranu práv pacientov považuje zavedenie poplatkov za návštevu lekára, ktoré navrhuje vláda Ľudovíta Ódora ako jedno z možných opatrení na zlepšenie stavu verejných financií, za zlý krok.Podľa asociácie by to finančne zaťažilo sociálne slabších pacientov a mohlo by im to obmedziť prístup k zdravotnej starostlivosti. Podľa zahraničných skúseností takýto krok môže viesť aj k zvýšeniu nákladov v samotnom zdravotníctve. Uviedla to viceprezidentka asociácie Elena Marušáková. Rovnako môže podľa asociácie aj plánované zrušenie limitov spoluúčasti na doplatkoch za lieky viesť k opačnému efektu a nie k takému, aký si sľubujú analytici rezortu financií. Podľa viceprezidentky asociácie vychádzajú tieto opatrenia, najmä zavedenie poplatkov za návštevu lekára, z nesprávneho predpokladu, že pacient disponuje medicínskymi vedomosťami. Pacient však nemá schopnosť posúdiť, či jeho zdravotný problém vyžaduje alebo nevyžaduje návštevu lekára.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zatiaľ nedisponuje zisteniami, že by sa falzifikáty lieku Ozempic dostali k pacientom na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Jana Matiašová. Liek sa využíva pri liečbe cukrovky druhého typ a viaže sa na lekársky predpis. Podľa kontrolného ústavu dotknuté balenia neboli určené pre slovenský trh a boli zachytené na úrovni veľkodistribútora mimo územia našej republiky. Falzifikáty sa podľa neho aktuálne dajú od originálov jednoducho rozlíšiť. Pokiaľ ide o falzifikát, pero má napríklad tmavomodrú farbu namiesto svetlomodrej a hlava striekačky je priehľadná. Štátny ústav upozornil, že akékoľvek balenia, ktoré sa na internete nachádzajú, môžu obsahovať nebezpečné až život ohrozujúce látky. Ústav pripomína, že prechovávanie, dovoz, vývoz, prevoz, ponúkanie alebo predaj falšovaných liekov je v súlade s Trestným zákonom SR klasifikované ako trestný čin. 

Slovensko podľa údajov OECD vykazuje najnižšiu zaočkovanosť proti chrípke v Európskej únii.Upozorňuje na to Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vakcinácia sa pritom odporúča najmä starším ľuďom, pacientom s chronickými ochoreniami, ale aj tehotným ženám a malým deťom. Štátna zdravotná poisťovňa podporuje prevenciu aj počas prichádzajúcej chrípkovej sezóny a svojim poistencom preplatí vakcíny v plnej výške ich ceny. Deti od dvoch do dvanástich rokov majú navyše zadarmo k dispozícii aj bezbolestnú a bezihlovú vakcínu v spreji. Využiť plnú úhradu za vakcínu je možné od 1. októbra tohto roka do 28. februára budúceho roka. Spolu s vakcínou poisťovňa preplatí lekárovi aj výkon očkovania. Okrem nazálnej vakcíny pre deti poisťovňa plne uhradí všetky vakcíny proti chrípke uvedené v zozname kategorizovaných liekov, a to všetkým poistencom, ktorí o ne prejavia záujem, bez indikačných a preskripčných obmedzení.

Pomoc odborníka na duševné zdravie v minulom roku využilo 240-tisíc poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. Oproti roku 2019 je to viac o 37-tisíc ľudí, čo predstavuje nárast o 19 %. Avšak mnoho ľudí odborníka nevyhľadá a zostáva bez pomoci. Podľa štatistík pomoc psychiatra vyhľadáva viac žien, než mužov. Uviedol to PR špecialista Dôvery Matej Štepiansky. Ako ďalej pokračoval, najčastejšie ide o ženy nad 40 rokov. Najväčší nárast v návštevách v roku 2022 vidí poisťovňa vo vekovej skupine mladistvých a žien po prahu dospelosti, teda medzi 15. a 19. rokom života. Hoci zo štatistík horšie vychádzajú ženy, podľa lekárov sú v skutočnosti psychické problémy u mužov minimálne rovnako časté. Psychiatra ale vyhľadá máloktorý muž, svoje problémy sa snažia riešiť skôr u lekárov internistov, gastroenterológov či neurológov. Ženy sa o svoje zdravie starajú zodpovednejšie, a preto aj skôr vyhľadajú pomoc psychiatra. (SITA, 15-10-2023)

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou oznámil predbežné výsledky tohtoročnej prepoisťovacej kampane. Poistenci, ktorí sa rozhodli zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu, mali možnosť podať prihlášky do konca septembra tohto roka, pričom zmena poisťovne bude účinná k 1. januáru budúceho roka. Zdravotnú poisťovňu chcelo zmeniť viac ako 170-tisíc poistencov. Možnosť späťvzatia týchto prihlášok majú poistenci prvýkrát, a to do konca októbra tohto roka. Uviedla to hovorkyňa Úradu pre Dohľad nad Zdravotnou Starostlivosťou Monika Hudecová. Najväčší záujem bol podľa úradu o zdravotnú poisťovňu Dôvera, ktorej by mal počet poistencov od začiatku budúceho roka stúpnuť o približne 40-tisíc. Najviac poistencov, okolo 50-tisíc, pravdepodobne stratí štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá v súvislosti s úspornými opatreniami významne okresala náklady na kampaň. Presnejšie údaje poskytne úrad po spracovaní októbrových späťvzatí a komplexnom vyhodnotení koncom novembra tohto roka. 

Záujemcovia môžu opäť podstúpiť očkovanie proti ochoreniu COVID-19 najnovšou vakcínou. Na Slovensko ich dorazilo viac ako 17 000, v októbri a v novembri sa očakávajú ďalšie dodávky. Vyplýva to z vyjadrenia rezortu Ministerstva zdravotníctva SR pre TASR. Termíny na očkovanie sa koncom septembra presunuli, prvá dodávka adaptovaných vakcín sa vtedy takmer minula. Ďalšie vakcíny by mali prichádzať v pravidelných týždenných intervaloch. Spolu bolo zatiaľ doručených 25 920 dávok, v októbri ministerstvo očakáva doručenie ešte 64 320 dávok a v novembri 112 320 dávok. Slovákom registrovaným cez portál korona.gov automaticky určili náhradný termín očkovania.