MEDI Noviny 05. 08. 2023

Sezóna 1 - Epizóda 19

05.08.2023

Ďalšia epizóda »

Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:

  • Tlak na zvýšenie poplatkov za využívanie detských pohotovostí stúpa,

  • Nemocnica Bory podpísala so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zmluvu o rozšírení poskytovaných výkonov hradených z verejného zdravotného poistenia,

  • V Košiciach odobrali a po prvýkrát transportovali bijúce srdce

V Transplantačnom centre Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice odobrali a po prvýkrát s využitím špeciálneho zariadenia transportovali stále bijúce srdce. Informovala o tom vedúca komunikačného odboru Ladislava Šustová s tým, že sa tak podarilo v spolupráci s kardiochirurgickým tímom štátneho Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe. Srdce transportovali k príjemcovi do Prahy. Išlo o dvoch mužov. Darca po stanovení smrti mozgu, ako aj príjemca orgánu boli približne v rovnakom veku. Od odberu prešlo niekoľko hodín, pričom srdce po celý čas bilo. Bežne sa srdce transportuje v ľade a po transplantácii príjemcovi sa defibriluje, teda opäť oživuje a uvádza do činnosti. "Pri bežnom transporte sa srdce musí dostať k príjemcovi do štyroch hodín. S využitím modernej technológie je však možné tento čas predĺžiť až na dvojnásobok," doplnila Šustová s tým, že vďaka novému systému v klinickej praxi sa zvyšujú možnosti použitia orgánov aj pre príjemcov s vážnejšími diagnózami, do vzdialených odberných miest, tiež od darcu po zastavení srdca, ako aj v prípadoch komplikovanej anatómie príjemcu. 

Tlak na zvýšenie poplatkov za využívanie detských pohotovostí stúpa. Po Lekárskom odborovom združení prišla s takouto požiadavkou aj Asociácia nemocníc Slovenska. Ako na tlačovej konferencii po rokovaní na ministerstve zdravotníctva uviedol prezident asociácie Marián Petko, približne 30 až 40 percent ambulantnej pohotovostnej služby sa zneužíva. Žiada preto rezort zdravotníctva, aby sa zmenou príslušnej legislatívy zvýšili poplatky na využívanie pohotovostí zo súčasných dvoch eur aspoň na 10 eur. Ak by bol pacient následne hospitalizovaný, poplatok za využitie pohotovosti by sa mu vrátil. Na ťažko zdravotne postihnutých a darcov krvi by sa mali podľa Petka vzťahovať znížené poplatky. 

Minister zdravotníctva Michal Palkovič predloží premiérovi Ľudovítovi Ódorovi riešenia a návrhy, ktoré budú viesť k stabilizácii a následne k systémovým riešeniam v oblasti ambulantnej a nemocničnej pediatrie. Informoval o tom hovorca predsedu vlády SR Peter Majer. Predseda vlády SR Ľudovít Ódor sa v piatok 28. júla stretol so zástupcami Lekárskeho odborového združenia, ako aj s hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elenou Prokopovou. Témou bola situácia v súvislosti so stavom najmä ambulantnej pediatrie na Slovensku. Predseda vlády si vypočul názory a podnety oboch strán. Lekárske odborové združenie navrhuje prijať opatrenia, ktoré prilákajú mladých pediatrov do ambulancií. Podľa odborárov sú potrebné systémové riešenia, nielen skrátenie služieb detských pohotovostí. Minister zdravotníctva však nesúhlasí s tvrdením, že skrátenie o dve hodiny pre ambulantnú pohotovostnú službu spôsobí výrazne navýšenie výjazdov záchrannej zdravotnej služby. Takisto rázne odmietol niektoré tvrdenia, ktoré zazneli na brífingu Lekárskeho odborového združenia. 

Nemocnica Bory podpísala so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zmluvu o rozšírení poskytovaných výkonov hradených z verejného zdravotného poistenia. Od 1. augusta štátna poisťovňa v nemocnici zazmluvnila zvyšné ambulancie, jednodňovú zdravotnú starostlivosť a stacionáre. Táto dohoda sa však netýka ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je nevyhnutným predpokladom pre spustenie urgentného príjmu v septembri tohto roka. Informoval o tom hovorca siete ProCare a Svet zdravia Tomáš Kráľ. Generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka verí, že ešte počas nasledujúceho mesiaca dostanú potvrdenie o zazmluvnení kľúčovej ústavnej zdravotnej starostlivosti. Do ústavnej starostlivosti spadajú hospitalizácie vrátane náročných operačných výkonov pre široké spektrum diagnóz. Bez toho nemocnica nebude schopná spustiť nový urgentný príjem. Cieľom VšZP je podľa vyjadrenia hovorkyne štátnej poisťovne Evy Peterovej sprístupniť poistencom aj tento typ zdravotnej starostlivosti, a to už od 1. septembra.

Združenie miest a obcí Slovenska vyzvalo Ministerstvo zdravotníctva SR k tomu, aby nemocnice, ktoré disponujú lekármi, mali k dispozícii dvojročný odklad v súvislosti s optimalizáciou nemocníc.Dvojročný odklad by mal podľa združenia nemocniciam pomôcť k tomu, aby sa dostatočne pripravili a taktiež splnili kritériá optimalizačnej komisie. Združenie Miest a Obcí Slovenska zároveň informovalo ministerstvo zdravotníctva o petícii, ktorú podpísalo 35-tisíc občanov z regiónov Myjava a Partizánske. Verejnosť tak bojuje za to, aby sa v týchto regiónoch zachovali gynekologicko-pôrodnícke, neonatologické a detské oddelenia. Predseda petičného výboru a súčasne predseda ZMOSu Jozef Božik na rezorte zdravotníctva zdôrazňoval potrebu zachovania všeobecných nemocníc a spomínaných oddelení v nemocniciach v Snine, v Revúcej, v Partizánskom a na Myjave. Podľa jeho názoru rušenie oddelení tam, kde lekári sú, spôsobí to, že sa zníži dostupnosť zdravotníckych služieb. 

Strana Sloboda a Solidarita navrhuje prijať akútne krízové riešenia pre detské pohotovosti. Ide o riešenia, ktoré môže prijať ministerstvo zdravotníctva bez toho, aby k nim musel zasadnúť parlament. Na tlačovej konferencii o tom informoval expert strany SaS na zdravotníctvo Tomáš Szalay. Liberáli vyzývajú ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, aby zmenil definíciu ambulantnej pohotovostnej služby. Podľa expertov strany SaS tento názov spôsobuje nedorozumenia a zneužívanie pohotovostných služieb. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť, pri ktorej ide pacientovi o život, by podľa Szalaya mali riešiť urgentné príjmy v nemocniciach. Ďalším krokom je podľa neho obmedzenie počtu detských pohotovostí na Slovensku zo 61 na 40 a využívanie nemocničných pohotovostí tam, kde je to možné. Podľa Szalaya je tiež nutné bezodkladne začať s osvetovou kampaňou, v ktorej by štát informoval rodičov a pacientov o organizácii jednotlivých zložiek primárnej aj pohotovostnej starostlivosti.

Zrušenie mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 a prílevom utečencov z dôvodu vojny na Ukrajine nie je také jednoduché, ako sa zdalo. Uviedol to premiér Ľudovít Ódor. Poskytovanie viacerých sociálnych dávok a pomoci, aj odklad úverových splátok sa totiž viažu na vyhlásenie mimoriadnej situácie. Budúci týždeň by tak podľa predsedu vlády malo byť známe, k akému dátumu sa mimoriadna situácia zruší tak, aby sa neohrozilo poskytovanie sociálnej pomoci naviazanej na vyhlásenie mimoriadneho stavu. 

Audítori upozornili na niektoré skutočnosti v účtovných závierkach Všeobecnej zdravotnej poisťovne a poisťovne Dôvera, ktoré môžu v budúcnosti zmeniť pohľad na ich hospodársku situáciu. Uviedla to hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Hudecová. Samotná štátna poisťovňa v poznámkach, ktoré sú súčasťou účtovnej závierky, uviedla, že v dôsledku straty za minulý rok vo výške 154 miliónov eur jej vlastné imanie ku koncu decembra dosiahlo 41 miliónov eur, a to je iba 1 percento z odhadovaných výnosov za rok 2023. Podľa štátnej poisťovne to znamená, že schopnosť absorbovať významné neistoty je kriticky nízka. Na tento rok podľa odhadu poisťovne finančné riziká v podobe zvýšených výdavkov a znížených príjmov predstavujú celkovo 230 miliónov eur. Dôvera ku koncu účtovného obdobia vykázala znehodnotenie jej dlhodobého nehmotného majetku – poistného kmeňa – v celkovej výške 168,8 milióna eur. Na odhady a predpoklady, ktoré manažment poisťovne Dôvera zohľadnil pri výpočte znehodnotenia môžu mať významný vplyv prípadné budúce zmeny v legislatíve, ktoré nie sú predikovateľné a nie sú pod kontrolou spoločnosti. 

Hygienici evidujú osem potvrdených prípadov žltačky typu A vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce. Ako pre TASR uviedla regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach Janka Stašková, ohniskom je ulica Čičarovská. Ako spresnila, realizujú sa epidemiologické vyšetrovania a nariaďujú protiepidemické opatrenia. Hygienici zdôrazňujú dodržiavanie hygienických štandardov, hlavne správne umývanie rúk a čo najrýchlejšie absolvovanie lekárskeho vyšetrenia za účelom vylúčenia žltačky a následného očkovania proti ochoreniu. Mesto o výskyte ochorenia už ľudí informovalo cez verejný rozhlas, svoju webovú stránku či sociálne siete, kde zverejnilo aj odporúčania hygienikov.