Preventívna prehliadka u urológa

Sezóna 1 - Epizóda 30

Ďalšia epizóda »

Urologická prehliadka je lekárske vyšetrenie, ktorého cieľom je posúdiť zdravie močových ciest a pohlavných orgánov u pacienta. Tu je všeobecný priebeh urologickej prehliadky:

  1. Anamnéza: Lekár začne zberom podrobných informácií o zdravotnom stave pacienta. Budú sa pýtať na súčasné príznaky, predchádzajúce ochorenia, liečbu a rodinnú anamnézu.

  2. Fyzické vyšetrenie: Lekár môže vykonať fyzické vyšetrenie, ktoré môže zahŕňať palpáciu brušnej oblasti, vyšetrenie pohlavných orgánov a digitálne vyšetrenie prostaty (u mužov). U žien sa môže vykonať gynekologické vyšetrenie.

  3. Laboratórne testy: Lekár môže odporučiť laboratórne testy, ako je napríklad analýza moču, krvné testy alebo testy na zistenie prítomnosti infekcie.

  4. Obrazové vyšetrenia: V prípade potreby sa môžu vykonať rôzne obrazové vyšetrenia, ako je ultrazvuk močových ciest, CT sken, MRI alebo röntgenové snímanie.

  5. Ďalšie vyšetrenia: Ak sú zistené nezrovnalosti alebo príznaky problémov, lekár môže odporučiť ďalšie špecializované vyšetrenia, ako napríklad cystoskopia (vyšetrenie vnútra močového mechúra), urografia (röntgenové vyšetrenie močových ciest s kontrastnou látkou) alebo biopsiu.

  6. Záver a plán liečby: Po vykonaní vyšetrení a vyhodnotení výsledkov lekár poskytne pacientovi záver a diskutuje s ním o ďalšom postupe a liečbe. Môže odporučiť lieky, chirurgický zákrok, terapiu alebo ďalšie nasledovné kroky.

Priebeh urologickej prehliadky môže byť individuálne prispôsobený na základe konkrétnej situácie pacienta a príznakov, ktoré prejavuje. Zdravotný stav a potreby pacienta určia rozsah a druh vyšetrení, ktoré lekár vykoná.