Homeopatiká

Sezóna 1 - Epizóda 15

31.05.2023

Ďalšia epizóda »

Homeopatia je založená na presvedčení, že ľudské telo sa dokáže vyliečiť samo. Tí, ktorí homeopatiu praktizujú, využívajú minimálne množstvá prírodných substancií, ako sú rastlinné výťažky a minerálne látky. Veria, že takto pripravené liečivá dokážu stimulovať liečebný proces. 

Homeopatia bola založená koncom 18. storočia v Nemecku, nemeckým lekárom a fyzikom Christianom Friedrichom Samuelom Hahnemannom. Neskôr sa začala používať aj v iných európskych krajinách. V USA nie je moc obľúbená. 

Základná mantra homeopatie znie - “podobné lieči podobné". To znamená, že niečo, čo u zdravého človeka vyvolá symptómy, môže vo veľmi malých dávkach liečiť chorobu s podobnými príznakmi. Homeopatici predpokladajú, že takýto proces môže naštartovať imunitný systém. Ako príklad uvedieme cibuľu. Pri krájaní cibule plačeme. V homeopatii sa preto cibuľa využíva pri alergických stavoch. 

Pri homeopatii sa rastlinné a minerálne extrakty riedia s vodou alebo s alkoholom. Riedenie je naozaj extrémne nízke, dalo by sa povedať, že až nulové. Riedenie v homeopatii sa nazýva ako potencovanie a matematicky by sa dalo vyjadriť hodnotou 1:1060. Takto nízke, až nedetekovateľné koncentrácie sú v homeopatii vysvetľované tým, že čím je koncentrácia účinnej látky nižšia, tým je jej efekt vyšší.  Následne dochádza k manuálnemu premiešavaniu. Tento krok je pre homeopatiu veľmi dôležitý, pretože sa verí, že pri ňom dochádza k uvoľneniu bioenergie. Premiešavanie by malo byť opakované, niekedy až 30 krát. 

Návšteva homeopata

Homeopat sa bude pýtať množstvo otázok ohľadom mentálneho, emocionálneho a psychického zdravia. Budú sa snažiť ušiť liečbu na mieru. Zároveň je možné si zakúpiť aj už predom pripravené liečivá. U homeopata sa najčastejšie riešia stavy ako sú:

  • Alergie
  • Migrenózne stavy
  • Afektívne poruchy (depresia, mánia)
  • Reumatoidná artritída
  • Predmenštruačný syndróm
  • Bolesti (hlava, zuby, chrbtica)
  • Respiračné ochorenia
  • Onkologické ochorenia
  • Astma bronchiale

Je homeopatia účinná?

Mnoho ľudí sa odvoláva na placebo účinok. Placebo znamená, že symptóm sa zlepší na základe toho, že človek verí, že jeho liečba je účinná. Takéto presvedčenie spustí v mozgu množstvo chemickych procesov, pri ktorých dochádza k uvoľnovaniu mediátorov, ktoré napríklad zmierňujú bolesť. Ale zmiernenie príznaku nie je kvôli podanej látke ale kvôli presvedčeniu. Druhá skupina, ktorá je proti homeopatii argumentuje tým, že medicína, ktorá nemá aktívnu účinnú látku by nemala byť využívaná v rámci terapie.  

Riziká

O homeopatii je známe, že nemá žiadne nežiadúce účinky. Tento fakt by sa mal považovať za výhodu, avšak ak sa na to pozrieme z pohľadu lekára, ak prijímame niečo, čo nášmu telu neškodí, niekedy nám dokonca vďaka vlastnému presvedčeniu pomáha, máme tendenciu v takomto užívaní pokračovať. Tento spôsob je možné tolerovať v tom prípade, ak sa homeopatia využíva v rámci ochorení, ktoré nepredstavujú vysoké riziko. 

V prípade vážnych, život ohrozujúcich ochorení, predstavuje užívanie homeopatík veľkú hrozbu. Ad jedna ich obsah nie je presne známy a môžu obsahovať ťažké kovy, ktoré sú pre organizmus nebezpečné, ad dva môžu interagovať s užívanou terapiou. Za veľmi dôležité považujem spomenúť liečbu nádorových ochorení. 

Onkologické ochorenia sú v populácii veľmi časté a v niektorých prípadoch majú mnoho závažných dopadov na život. Pre ľudí predstavuje diagnóza "rakovina" životný ortieľ a beznádej, majú pocit, že nič na svete im už nedokáže pomôcť. Preto sa mnohokrát onkologickí pacienti obracajú na alternatívnu medicínu. Tá sľubuje rýchle vyliečenie za veľmi krátky čas, stačí si dať pár krát za deň ich prípravok, podstúpiť "detoxikačnú liečbu" alebo dodržiavať hladovku. Všetky praktiky alternatívnej medicíny sú veľmi jednoduché, avšak hneď treba aj povedať, že neúčinné. Zároveň je veľmi dôležité, aby váš ošetrujúci lekár vedel o každej alternatívnej liečbe, ktorú ste podstúpili, pretože to môže mať určitý dopad na aktívnu liečbu alebo stav ochorenia. 

Za riziko sa považuje aj fakt, že homeopatiká, narozdieľ od liekov, nemusia mať vykonané toxikologicko-farmakologické a klinické testovanie. Preto homeopatiká neobsahujú ani takzvaný SmPC - súhrn charakteristických vlastností lieku. SmPC obsahuje informácie, ako sú:

  • Terapeutické indikácie
  • Kontraindikácie
  • Liekové a iné interakcie
  • Používanie v gravidite a počas laktácie
  • Nežiadúce účinky
  • Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovanie strojov
  • Predávkovanie
  • Farmakologické vlastnosti

Na záver stačí jednoducho povedať, že do dnes neexistuje dostatočné množstvo dôkazov na to, aby sme mohli povedať, že homeopatia je účinná.