Fotoprotekcia

Sezóna 1 - Epizóda 17

23.05.2023

Ďalšia epizóda »

Môže sa zdať, že téma fotoprotekcie je len výmysel dnešnej doby a marketingový ťah, možno spôsob zapĺňania sociálnych sietí. Aj keď je pravda, že povedomie o ochrane proti UV žiareniu sa v poslednom čase zvyšuje, nie je to vôbec na škodu ani zbytočné. Skutočnosťou je fakt, že ozónová vrstva sa stenšuje, čo znamená, že prepúšťa oveľa viac nebezpečného UV žiarenia ako v minulosti, zároveň však nie je pravda, že v minulosti sa ochranné faktory nepoužívali a nemá to do dnes žiadne následky. Práve dnes sa v dermatologických ambulanciách stretávame so stále viac a viac pacientmi, u ktorých sa diagnostikovalo nádorové ochorenie kože, pretože UV žiarenie okrem akútneho poškodenia spôsobuje aj poškodenie chronické, kvôli jeho kumulatívnemu charakteru. Preto nie nadarmo sa hovorí, že “koža si pamätá”. 

UV žiarenie a jeho typy

Ultrafialové žiarenie (UV) je spektrum svetla, ktoré je pre oko neviditeľné a pohybuje sa v rozmedzí vlnovej dĺžky od 100 do 400nm. Celkovo odlišujeme tri typy UV žiarenia – UVA, UVB a UVC žiarenie. Rozlišujú sa vo svojej vlnovej dĺžke a v tom, ako pôsobia na našu pokožku. 

  • UVA – (aging)  má najdlhšiu vlnovú dĺžku a siaha do hlbších vrstiev pokožky, kde deštrukčne pôsobí na hlboké štruktúry kože, ako je kolagén a je zodpovedné za predčasné starnutie pleti. Pôsobí celoročne v každom ročnom období. 
  • UVB – tento typ žiarenia má najväčší efekt na zdravotný stav pokožky, pôsobí až na úrovni nukleových kyselín buniek, kde môže spôsobiť vážne zmeny na úrovni genetickej informácie, čo neskôr môže viesť ku vzniku nádorových ochorení. Mimo toho spôsobuje akútne poškodenia ako je spálenie pokožky alebo začervenanie. 
  • UVC – žiarenie s najnižšou vlnovou dĺžkou, ktoré takmer vôbec neprechádza cez ozónovú vrstvu, avšak s jej stenčujúcou sa vrstvou sa jeho prienik môže zvyšovať. 

Zdroje UV žiarenia

Najprirodzenejším zdrojom UV žiarenia je Slnko. Mimo neho existujú aj iné, umelé zdroje UV žiarenia, ako sú soláriá, ortuťové výbojky, niektoré halogénové, fluorescenčné a rozžeravené svetelné zdroje, v neposlednom rade niektoré typy laserov.

Benefity UV žiarenia a časté mýty

Mimo poškodzujúceho efektu na kožu má UV žiarenie aj niektoré zdravotné benefity, ktoré sú veľmi dobre známe, ako je produkcia vitamínu D, čo je v podstate hormón, ktorý je pre náš organizmus nevyhnutný. Stretávame sa ale s tvrdeniami, že používanie krémov s ochranným faktorom znižuje produkciu vitamínu D, čo ale nie je pravda. 

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že tvorba vitamínu D prebieha na ktorejkoľvek časti pokožky a nie všade pri UV ochrane máme nanesený ochranný krém. Okrem toho, ani ten najdôslednejší človek si nenatrie takú vrstvu krému, že by zablokovala všetky lúče žiarenia. A netreba zabúdať na to, že žijeme v civilizovanej dobe, kde je možná suplementácia vitamínu D v tabletovej forme. Takáto suplementácia sa najčastejšie odporúča počas zimných mesiacoch, kedy máme znížené množstvo UV radiácie. Postupne sa ale takáto náhrada začína odporúčať celoročne, kvôli stále pribúdajúcim štúdiám, ktoré skúmajú efekt vitamínu D na organizmus.

Môžeme sa stretnúť so situáciou, kedy by sme si porovnávali benefity a riziká pri používaní ochranného faktoru. UV žiarenie má, ako sme spomínali, kumulatívny charakter, čo znamená, že sa jeho deštrukčný efekt postupne nahromaďuje. My tento efekt necítime. Nebolí, ani nás nepáli. Jeho efekt sa ukáže časom. A tento efekt sa už tak ľahko zvrátiť nedá, za to produkciu vitamínu D, aj keby ju máme zabrzdiť úplne, dokážeme našťastie veľmi efektívne nahradiť. 

Pôsobenie

Spálenie pokožky je znak krátkodobej nadmernej expozície kože UV žiareniu, zatiaľ čo predčasné starnutie pokožky a výskyt nádorových ochorení je prejavom dlhodobého vystavovania sa žiareniu. Mimo kožných poškodení má nebezpečný efekt aj na oči, môže viesť k rozvoju katarakty alebo v najhoršom prípade až k strate zraku. 

V rámci prevencie vzniku predčasných vrások na pokožke máme doteraz jediné dve metódy, ktoré sú potvrdené na úrovni Evidence based medicine, čo znamená, že ich účinok je potvrdený vedeckými štúdiami. Medzi tieto metódy zaraďujeme práve používanie krémov s ochranným faktorom a všeobecné vyhýbanie sa priamemu slnečnému žiareniu, medzi druhú metódu zaraďujeme používanie látok nazývaných ako retinoidy, čo sú deriváty vitamínu A. 

Príznaky

Kožné poškodenie sa prejavuje najčastejšie:

  • Spálením pokožky, bolesťou a pálením
  • Ošupovaním pokožky 
  • Predčasným starnutím
  • Vytváraním sekundárnych pigmentových névov
  • Vytváranie pigmentových škvŕn

Očné poškodenie a jeho prejavy:

  • Citlivosť na svetlo
  • Začervnanie a bolesť očí
  • Rozmazané videnie
  • Dočasná strata zraku

Ochrana pred slnečným žiarením a kedy ju používať

Slnečná ochrana je u nás najviac propagovaná najmä počas letných mesiacoch, s blížiacim sa dovolenkovým obdobím. Slnečné žiarenie je prítomné ale vo všetkých ročných obdobiach, aj keď prší alebo sneží. Síce efekt nie taký vysoký, ako je to v lete, nie je zanedbateľný. Slnečná ochrana sa preto odporúča celoročne, hlavne na oblasti tváre, krku a rúk. Netreba zabúdať na zvýšenú ochranu na lyžovačkách alebo v oblastiach s vyššou nadmorskou výškou. Veľmi významná je ochrana aj u detí, ktoré nemajú ešte dostatočne vyvinutú kožnú bariéru, a preto sú zraniteľnejšie voči žiareniu. U detí do jedného roka sa dokonca vôbec neodporúča vystavovať dieťa slnečnému žiareniu. Základnou metódou v rámci ochrany proti slnečnému žiareniu je napriek všetkým pomôckam jednoduchá zásada – neopaľovať sa. 

Súčasťou fotoprotekcie sú dnes rôzne variabilné pomôcky, medzi ktoré zaraďujeme:

  • Krémy a balzamy na pery s ochranným SPF faktorom
  • Oblečenie a plavky s filtrom proti UV žiareniu
  • Slnečné okuliare
  • Clony s filtrom do áut
  • Slnečné šilty alebo klobúky

Čo znamená SPF

SPF, Sun Protection Factor, alebo ochranný faktor, je faktor, ktorý môže mať rôznu hodnotu – 10, 20, 30, 50 a 100. Táto hodnota udáva násobok času, ktorý po jeho použití môžeme stráviť na slnku bez toho, aby sme sa spálili. Tento čas je ovplyvnený aj mnohými inými faktormi, ako je napríklad ročné obdobie alebo fototyp pleti. 

Formu ochranného faktoru rozlišujme chemickú alebo fyzikálnu, stretávame sa už aj s hybridnými formami. Hlavné rozdiely sú:

  • Fyzikálny filter – využíva princíp odrazu. Jeho súčasťou sú mikrokryštáliky, často zinočnaté alebo oxidy titánu, ktoré na koži vytvoria súvislú vrstvu, ktorá dopadajúce lúče odráža. Tento ochranný faktor sa do pleti nevstrebáva a na pleti vytvára biely povlak. Mnohokrát je tento filter využívaný hlavne v ochranných krémoch pre deti. 
  • Chemický filter – v tomto príde funguje na princípe pohlcovača žiarenia. Do pleti sa vstrebáva a nevytvára biely povlak. Najčastejšie obsahujú zlúčeniny ako sú avobenzén alebo kyselina para aminobenzoová

Na trhu sa dnes stretávame s nespočetným množstvom ochranných faktorov, rôznych značiek a nie je možné vybrať jeden, ktorý by vyhovoval každému. Preto sa napriek tomu, že niekomu na začiatku jeden druh nevyhovuje, snažíme ľudí povzbudiť v tom, aby vyskúšalo aj iné krémy, prípadne sú často k dispozícii aj vzorky.

V neposlednom rade je nutné spomenúť aj to, že slnečné, teda aj UV žiarenie, preniká aj cez sklo. Preto je dôležité, aby ľudia používali ochranný faktor aj pri rôznych povolaniach, napríklad ak je človek profesionálnym vodičom, alebo ak človek pracuje v kancelárii na mieste pri okne.