Nadmerné potenie a jeho liečba botulotoxínom

Sezóna 1 - Epizóda 12

15.05.2023

Ďalšia epizóda »

Potenie je prirodzený proces, ktorým si náš organizmus reguluje teplotu. Keď sa nám zahreje, potné žľazy v koži produkujú pot, ktorý sa následne vyparuje a ochladzuje náš povrchový kožný povrch.

Niektorí ľudia však trpia nadmerným potením, čo sa nazýva hyperhidróza. Tento stav môže byť nepríjemný a obmedzujúci. Existujú rôzne typy hyperhidrózy, vrátane primárnej a sekundárnej hyperhidrózy. Primárna hyperhidróza je často dedičná a nevyskytuje sa v dôsledku žiadnych základných zdravotných problémov. Naopak, sekundárna hyperhidróza je spôsobená niektorými zdravotnými problémami, ako sú napríklad nadmerná štítna žľaza, cukrovka, úzkosť alebo určité lieky.

Čo je to botox?

Botox – botulotoxín - je neuotoxín, ktorý je produkovaný baktériami (Clostridium botulinum), ktoré spôsobujú ochorenie známe ako botulizmus. Avšak v takých koncenráciách, ako sa v medicíne využíva, je jeho užívanie úplne bezpečné a využíva sa v rôznych medicínskych odvetiach. 

Najznámejšie využitie botoxu je korekcia v estetickej medicíne, na zjemnenie vrások. Avšak botox je veľmi využívaným liekom napíklad v neurológii, indikovaný je pri liečbe migrenóznych stavov alebo na uvoľnenie svalového spazmu (kŕču). V neposlednom rade sa využíva pri korekcii nadmérneho potenia. Využitie botoxu bolo v tomto roku na Parížskom estetickom kongrese predstavené aj vrámci indikácie terapie Raynaudovho syndrómu pri rôznych reumatologických ochoreniach, ako je napríklad systémový lupus erythematosus. 

Kto je indikovaný na terapiu botoxom?

Indikácia na terapiu botoxom je v tom prípade, ak je dlhodobo neúčinné použíanie antiperspirantov. Najčastejšie sa využíva na liečbu nadmerného potenia v oblasti axíl (podpazušná  oblasť) ale je možné využiť ho aj na inú lokalitu, ako napríklad, dlane, chodidlá alebo čelo.

Výhody a nevýhody využitia botoxu pri nadmernom potení

Výhody

  • Je to menej invazívne ako chirurgická liečba
  • Bezpečný výkon
  • Relatívne nebolestivé ošetrenie pri aplikácii do podpazušnej oblasti
  • Trvácnoť zákroku 3 – 9 mesiacov v závislosti od metabolizmu
  • Podľa štúdií dochádza až k 90% redukcii tvorby potu po dvoch týždňoch po ošetrení 

Nevýhody

  • Zákrok nie je hradený poisťovňou, cena záleží od konkrétneho centra
  • Bolestivé ošetrenie, ak je botox injektovaný do dlaní a chodidiel
  • Nutná opakovaná aplikácia po 3-9 mesiacoch v závisloti od metabolizmu
  • Možný výskyt nežiadúcich účinkov

Mechanizmus účinku

Botox blokuje vyplavovanie neurotransmiteru nazývaného ako acetylcholín. Neurotransmiter je chemická látka, ktorej funkciou je sprostredkovať prenos signálu medzi nervovými bunkami a tkanivami akými sú napríklad sval alebo žľazy. Konkrétne acetylcholín sa naviaže na potné žľazy a signalizuje im, aby začali produkovať pot. Za normálnych okolností sa táto signálna dráha aktivuje v tom prípade, ak stúpne teplota tela. Je to prirodzený mechanizmus ochladzovania organizmmu. Avšak v prípade, ak má niekto hyperhydrózu (nadmerné potenie), reakcia potnej žlazy je abnormálna a reaguje nadmernou produkciou. 

Ak je botox aplikovaný priamo do oblasti, kde dochádza k nadmernému poteniu, takéto nadmerne reagujúce nervové spojenia sa stávajú dočasne paralyzované. Výsledok prerušenia tejto signálnej dráhy je zastavenie produkcie potu.

Priebeh zákroku

Aplikácia botoxu je rýchly a jednoduchý zákrok, ktorý prebieha priamo v ambulancii lekára. Po ošetrení sa odporúča nosiť voľnejšie oblečenie, po dobu 2 – 3 sa v danej oblasti neholiť. Lekárovi je nutné povedať o všetkých užívaných liekoch. Zákrok neprebieha v žiadnej anestézí, pretože aplikovanie lokálnej anestézie je rovnako bolestivé ako aplikácia botoxu. 

Zákrok trvá približne 30 – 45 minút. Botox sa aplikuje injkečne do podkožia, aplikovať ho môže len lekár. Oblasť sa označuje špeciálnym čiernym fabivom. Aplikuje sa približne 15 – 20 injekcií, záleží to od veľkosti ošetrovanej oblasti a od lekára. Na zmiernenie bolesti sa môžu aplikovať ľadové obklady.

Po zákroku

Výsledok je viditeľný po 2 až 4 dňoch po zákroku, plné nadobudnutie efektu nastúpi do 4 týždňoch. Efekt botoxu je dočasný, dĺžka závisí od samotného pacienta a od jeho metabolizmu a životného štýlu. Priemerná doba účinnosti botoxu je 6 mesiacov. 

Lekár pravdepodobne odporúči aj kontrolu po ošetrení, približne po 2 týždňoch od zákroku, kde sa ošetrená oblasť skontroluje a v prípade potreby sa ešte aplikuje botox. 

Riziká a nežiadúce účinky botoxu

Na liečbu nadmerného potenia botoxom bolo vykonaných veľa štúdií. Mnoho pacientov botox toleruje bez žiadnych komplikácií. 

Možné nežiadúce účinky:

  • Bolesť alebo svrbenie ošetrovanej oblasti
  • Podráždenie kože
  • Krvácanie
  • Bolesť hlavy
  • Prínaky chrípky
  • Suchosť očí (v prípade tvárovej aplikácie)
  • Paralýza tváre (v prípade tvárovej aplikácie)

Závažné komplikácie sú veľmi zriedkavé:

  • Svalová slabosť
  • Problémy videnia
  • Ťažkosti s dýchaním
  • Porucha močenia

Takéto nežiadúce efekty sú extrémne raritné, v pripade ich výskytu sa objavia hodiny alebo dni po aplikácii.