Horúčavy môžu ovplyvniť nielen nás, ale aj lieky v našej lekárničke
Sezóna 1 - Epizóda 11
09.05.2025
Blíži sa leto - obdobie dovoleniek, cestovania. Tešíme sa na oddych plný slnečných, no nezabúdajme, že horúčavy môžu ovplyvniť nielen nás, ale aj lieky v našej lekárničke. V lete si často berieme lieky so sebou na cesty. Dnes sa preto pozrieme na to, ako lieky v lete správne skladovať a ako ich bezpečne užívať.
Nesprávne skladovanie, slnečné lúče, či vysoké teploty môžu spôsobiť, že lieky stratia účinnosť. A v niektorých prípadoch môžu byť dokonca nebezpečné. Väčšina liekov je navrhnutá tak, aby zostali stabilné pri štandardných podmienkach - preto by mali byť skladované pri izbovej teplote do 25 °C, na suchom a tmavom mieste. Počas horúcich dní teploty prekračujú aj 30 stupňov.
A teraz si povieme, ako lieky správne skladovať:
Lieky sú v domácnosti často skladované na nevhodných miestach, ako napríklad Kúpeľňa či kuchyňa, kde sa často mení teplota a vlhkosť. Lepšou voľbou je v spálňa alebo obývačka, kde sa teplotné podmienky tak často nemenia.
Poznáme aj lieky, ktoré potrebujú špeciálne podmienky. Napríklad inzulín, očné a nosové kvapky, či sirupy, nikdy nezabudnite odložiť do chladničky. To ako lieky správne uchovávať je vždy uvedené v príbalovom letáku a poradí vám aj lekárnik.
Ak cestujete, majte lieky vždy pri sebe v príručnej batožine, aby ste predišli ich poškodeniu extrémnymi teplotami v batožinovom priestore lietadla či v rozpálenom aute. Lieky nikdy nenechávajte na priamom slnku, napríklad na palubnej doske prípadne na terase. Ak potrebujete prepraviť lieky, ktoré musia byť v chlade, odporúčame využiť chladiace zariadenie.
Ak si všimnete zmenu farby, zápachu alebo konzistencie lieku, radšej ho ďalej neužívajte. Napríklad tablety môžu stratiť účinnosť bez akýchkoľvek viditeľných zmien. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané podmienky skladovania a kontrolovať dátum exspirácie.
Horúce letné dni môžu priniesť nielen príjemné chvíle oddychu, ale aj riziká spojené s nesprávnym skladovaním a užívaním liekov. Nezabúdajte na tieto jednoduché zásady a ochránite nielen svoje zdravie, ale aj zdravie svojich blízkych, tak aby ste mali svoje zdravie pod kontrolou. Prajeme vám bezpečné a pohodové leto.
Slnečné lúče môžu spôsobiť aj nežiaduce účinky. Pri užívaní niektorých liekov by ste sa mali vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. Takýto jav sa nazýva fotosenzitivita a môže spôsobiť vyrážky, začervenanie či dokonca popáleniny. Dávajte si pozor hlavne pri niektorých antibiotikách, antidepresívach alebo liekoch na tlak. Aj táto informácia je uvedená v príbalovom letáku. Ak užívate lieky, ktoré môžu spôsobovať fotosenzitivitu, obmedzte pobyt na slnku, noste ochranné oblečenie a používajte opaľovací krém s vysokým SPF faktorom.
Počas letných prázdnin sa zvyšuje riziko, otráv liekmi u detí. Deti sú doma často samé prípadne trávia čas u starých rodičov, ktorí sú zvyknutí mať lieky po ruke – na stole, v kabelke alebo na nočnom stolíku. Pre deti môžu byť farebné tabletky lákavé, preto je dôležité, aby boli lieky vždy dobre uschované mimo ich dosahu.
Otravy liekmi patria medzi najčastejšie domáce otravy u detí. Ak máte podozrenie, že dieťa prehltlo liek, okamžite volajte tiesňovú linku 155 alebo 112. V takýchto prípadoch je dôležité operátorovi oznámiť, o aký liek sa jedná.