Sme otvorení možnostiam a to nás posúva vpred. Aj v nukleárnej medicíne
Sezóna 1 - Epizóda 11
20.12.2024
"Musím priznať, že zo začiatku som si myslela, že napríklad USA, Austrália, Nemecko sú na veľmi vysokej úrovni a veľmi ďaleko. Ale momentálne mám ten pocit, že sa tie váhy prenášajú v prospech práve Slovenska a Českej republiky. Pretože ten vývoj je neskutočne rýchly a obe naše národnosti sú veľmi otvorené veľmi komplexným a sľubným medicínskym aplikáciám. A preto, podľa mňa, dostávame sa práve na hranicu tých najrýchlejších štátov povedzme v inováciách. A preto verím, že veľmi skoro budeme na vrchole." Zhodnotila česká nukleárna a rádiofarmaceutická chemička Dr. Martina Benešová-Schäfer na XXIV. Nitrianskych dňoch nukleárnej medicíny, ktoré sa konali 27. - 29. 11. 2024. Prečo by podľa nej mali mladé dievčatá študovať vedu?
Dr. Martina Benešová-Schäfer je česká nukleárna a rádiofarmaceutická chemička, ktorá sa špecializuje na vývoj rádiofarmák pre diagnostiku a liečbu rakoviny. Vyštudovala jadrovú chémiu na Karlovej univerzite v Prahe a na Českom vysokom učení technickom. V roku 2016 získala doktorát z rádiofarmaceutickej chémie na Univerzite v Heidelbergu. Po pôsobení na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte (ETH) v Zürichu a v Paul Scherrer Institute vo Villigene, Švajčiarsko, vedie od roku 2019 juniorskú výskumnú skupinu "Translačná radioteranostika" v Nemeckom centre pre výskum rakoviny (DKFZ) v Heidelbergu.
V roku 2022 bola ocenená Českou hlavou, najprestížnejšou českou vedeckou cenou, za vývoj látok pre diagnostiku a terapiu rakoviny prostaty, konkrétne za prácu na lutéciu-177 PSMA-617. Tento rádioaktívny ligand sa viaže na prostatický špecifický membránový antigén (PSMA) na povrchu rakovinových buniek prostaty, umožňujúc cielenú diagnostiku a liečbu.
Dr. Benešová-Schäfer je členkou Mensy Česko a v roku 2023 získala Čestné uznanie Mensy Česko za svoje vedecké prínosy.