MEDI Noviny 21. 12. 2024 (AD)
Sezóna 2 - Epizóda 47
21.12.2024
- Vláda schválila 3 požiadavky Lekárskeho odborového združenia, mimoriadnu situáciu neriešila
- Gastroenterologický tím Národného onkologického ústavu zrealizoval historicky prvú EFTR na Slovensku
- S čím najčastejšie chodíme k lekárom počas Vianoc?
Vitajte pri poslednom, tohtoročnom súhrne správ zo zdravotníckeho rezortu. Začínajú sa MEDI Noviny na televízii Doktor.
Aktuálne vyhlásenie Rady SLK
Rada Slovenskej lekárskej komory na svojom zasadnutí 17. decembra vyjadrila rozhodný nesúhlas so schváleným zákonom o mimoriadnej situácii a podáva podnet generálnemu prokurátorovi a verejnému ochrancovi práv, aby sa obrátili na Ústavný súd SR. Podporu Slovenskej lekárskej komore v tejto súvislosti vyjadril aj Stály výbor európskych lekárov.
Výpovede z nadčasov sú podľa LOZ reakciou na mediálne vyjadrenia Šaška
Výpovede lekárov z nadčasov sú podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského reakciou na mediálne vyjadrenia ministra zdravotníctva Kamila Šaška. Rovnako tiež na prijatie legislatívy súvisiacej so zabezpečením dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ktorú minulý týždeň podpísal prezident SR Peter Pellegrini. Visolajský si myslí, že výpovede lekárov budú pribúdať. Podľa jeho informácií už výpovede zo služieb podávajú aj sestry. Uviedol to pred pondelkovým rokovaním odvetvovej tripartity na pôde rezortu zdravotníctva. Aktuálne podľa odborárov podalo výpovede z nadčasov približne 1000 lekárov.
Riešenie zdravotníkov je na Šaškovi, ja som v konflikte záujmov
Riešenie situácie v zdravotníctve v súvislosti s výpoveďami lekárov je na ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi, ktorý vie presne, čo má robiť. Vyplýva to z utorkových vyjadrení premiéra Roberta Fica. Zdôraznil, že je v téme zdravotníkov v "hlbokom" konflikte záujmov, pretože mu zachránili život. Minister má Ficovu plnú podporu. "Som príliš subjektívny, pokiaľ ide o túto tému. Asi viete, o čom hovorím." povedal premiér novinárom na utorkovej tlačovej konferencii k situácii s lekármi. "Vychádzam z toho, že minister zdravotníctva je kvalifikovaný človek, ktorý presne vie, čo má robiť, ale ja som v hlbokom konflikte záujmov, pokiaľ ide o zdravotníctvo," doplnil s tým, že Šaško má jeho absolútnu podporu. Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári začali podávať už aj výpovede z nadčasov. Sú ochotní ich stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet. Minister zdravotníctva tvrdí, že s Lekárskym odborovým združením po pondelkovom rokovaní identifikovali päť-šesť kľúčových bodov, aby dospeli k dohode. Aj odborári tvrdia, že robia všetko preto, aby sa dohodli čo najskôr. Výpovedná lehota lekárom vyprší 31. decembra.
Šaško s LOZ telefonoval, vláde pretlmočí požiadavku o zvolaní schôdze
Minister zdravotníctva Kamil Šaško v utorok 17. decembra komunikoval so šéfom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským telefonicky. Dohodli sa na spoločnom postupe, že minister najprv informuje vládu o požiadavke LOZ zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. Následne majú v rokovaniach pokračovať. "Keďže pozícia pána Visolajského je nateraz nemenná a vyžaduje si zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na toto minister nemá mandát. Preto bude najskôr informovať o tejto požiadavke vládu a následne pokračovať v rokovaniach s cieľom nájsť finálny kompromis. Na takomto postupe sa vzájomne dohodli telefonicky a v dostatočnom predstihu ešte pred začiatkom rokovania dnes popoludní," uviedol hovorca Ministerstva zdravotníctva SR Andrej Wallner v reakcii na zrušenie utorkového rokovania medzi LOZ a MZ.
Treba upokojiť situáciu a začať hovoriť o pacientoch
Asociácia nemocníc Slovenska považuje ponuku Ministerstva zdravotníctva SR pre Lekárske odborové združenie za korektnú. Prezident asociáce Marián Petko vyzýva obe strany, aby našli vzájomnú dohodu, a zároveň apeluje na lekárov, aby stiahli svoje výpovede a zostali pri pacientoch. Aktuálne rokovania, na ktorých boli prítomní aj zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska, ukazujú, že na väčšine požiadaviek je zhoda. Asociácia preto vyzýva Lekárske odborové združenie, aby apelovalo na tých lekárov, ktorí dali výpovede, aby ich stiahli. „Aby prestali traumatizovať spoločnosť, lebo toto môže skončiť veľkým nešťastím, najmä keď situácia eskaluje možnou výpoveďou lekárov zo služieb,“ uviedol Marián Petko po zasadnutí Rady ANS. „V dobrom vyzývame všetkých lekárov, prosíme ich, aby zvážili svoje kroky a ostali pri pacientovi. Každý z nás si musí uvedomiť, že ak by, nedajbože, došlo k prvému úmrtiu pacienta, potom nastúpia iné orgány a budú skúmať, kto to zavinil,“ dodal M. Petko. Podľa ANS je zhoda medzi LOZ a ministerstvom zdravotníctva na približne desiatich požiadavkách. Pri zostávajúcich štyroch je nevyhnutné otvoriť legislatívny proces, ktorý si vyžaduje čas a širšiu diskusiu. Ako uzavrel prezident asociácie nemocníc Slovenska Petko: „Ide nám všetkým o zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov, a preto je potrebné konať s chladnými hlavami.“
Šaško: Vláda schválila 3 požiadavky LOZ, mimoriadnu situáciu neriešila
Vláda na svojom stredajšom rokovaní 18. decembra schválila ďalšie tri požiadavky Lekárskeho odborového združenia. Minister zdravotníctva Kamil Šaško zároveň predsedu vlády Roberta Fica aj ostatných členov informoval o aktuálnej situácii rokovaní s odborármi. Zároveň dodal, že kabinet sa vôbec nevenoval otázke vyhlásenia mimoriadnej situácie. Tiež deklaroval, že nedopustí, aby po 1. januári 2025 pacientovi nebola dostupná zdravotná starostlivosť. Na rokovaní vlády podľa jeho slov vyzval premiéra aj kolegov na zdržanlivosť vo verejných vyjadreniach k aktuálnej situácii. Vláda v stredu 18. decembra schválila nariadenie, týkajúce sa podmienok špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy pri zdravotníkoch na rodičovskej dovolenke. Odobrila tiež úpravu rokovacieho poriadku komisie pre dohľad nad vykonávaním Memoranda o zlepšení systému zdravotníctva z roku 2022. Rovnako schválila rozšírenie uznesenia k odmietnutiu transformácie nemocníc na nemocnice v pôsobnosti nielen rezortu zdravotníctva, ale aj vnútra i obrany. "Dôležité tri body, ktoré sú odzrkadlené v 19 požiadavkách LOZ, sú dnešným dňom definitívne splnené a myslím si, že je to ďalší konkrétny krok k spoločnému cieľu, a tým je a musí byť dosiahnutie dohody," vyhlásil šéf rezortu. Minister zdravotníctva v stredu zástupcom sektora i médiám predstavil odpočet plnenia požiadaviek lekárskych odborárov. Po rokovaní vlády by mala byť podľa neho splnená väčšina. Štyri body zostávajú nedoriešené, pretože podľa ministra vyžadujú diskusiu a riadny legislatívny proces. Vládnym uznesením sa chce zaviazať k ich plneniu v prvom kvartáli roku 2025. Odborári apelujú, aby boli zmeny prijaté do konca tohto roka. Okrem toho zostáva nevyriešená otázka platov.
Združenie miest a obcí Slovenska vyjadrilo vážne znepokojenie nad situáciou v slovenskom zdravotníctve
Združenie miest a obcí Slovenska vyjadrilo vážne znepokojenie nad situáciou v slovenskom zdravotníctve, ktorá v posledných týždňoch prehlbuje neistotu medzi občanmi našich miest a obcí. “Stabilita a dôvera v zdravotníctve sú nevyhnutné pre pokoj spoločnosti. ZMOS vyjadruje vážne znepokojenie nad pretrvávajúcou krízou v zdravotníctve, ktorá narúša stabilitu a dôveru občanov v systém zabezpečovania zdravotnej starostlivosti. ZMOS vníma kroky vlády smerujúce k naplneniu požiadaviek odborárov, no zdôrazňuje, že je nevyhnutné, aby sa procesy urýchlili a aby sa zabezpečila rýchla a konkrétna dohoda, ktorá ochráni nemocničnú starostlivosť a prispeje k stabilizácii systému. Neistota v tejto oblasti nesmie prehlbovať napätie, strach ani polarizovať spoločnosť. Zdravie našich obyvateľov musí byť na prvom mieste. Téma zdravia a zdravotníctva je mimoriadne dôležitá, nakoľko ľudský život a zdravie sú mimoriadne krehké, a preto si vyžadujú zodpovedný a konštruktívny prístup, ktorý bude zameraný na riešenia, nie na presadzovanie individuálnych záujmov alebo mocenských postojov.”
K lekárom aj cez Vianoce
Aj keď sú Vianoce sviatkami pokoja, pre lekárov znamenajú obdobie intenzívnej práce. Podľa štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne počas minuloročných sviatkov dominovali akútne infekcie horných dýchacích ciest, ktoré postihli viac ako 18-tisíc poistencov. Druhou najčastejšou diagnózou bola hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, s vyše 15-tisíc prípadmi. Na treťom mieste sa umiestnili bolesti chrbta, kvôli ktorým odborníka navštívilo vyše 10-tisíc poistencov. Medzi ďalšie časté problémy patrili COVID-19, akútny zápal priedušiek, laryngitída a bolesti zubov, ktoré počas sviatkov potrápili viac ako 5-tisíc poistencov. Problémy so žalúdkom priviedli k lekárom takmer rovnaký počet pacientov. Ako uviedla revízna lekárka štátnej poisťovne, tráviace ťažkosti počas sviatkov často vyvoláva kombinácia mastných jedál a alkoholu. Tieto problémy môžu zasiahnuť aj zdravých ľudí a prejavujú sa pálením záhy, nafúknutým bruchom, hnačkami či únavou. Na zmiernenie rizík odborníci odporúčajú vyváženú stravu, obmedzenie mastných a sladkých jedál, pohyb a prechádzky. „V prípade silných bolestí pod pravým rebrom, zvracania alebo teploty je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc,“ zdôraznila hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá. Rovnako je vhodné si pred sviatkami zaobstarať tráviace enzýmy a zásaditú minerálnu vodu, ktoré podporia trávenie. Správnym prístupom k sviatočnému hodovaniu môžeme predísť zdravotným komplikáciám a užiť si Vianoce v pokoji a zdraví.
Zdravotnú poisťovňu od roku 2025 zmení viac ako 114-tisíc poistencov
Po vyhodnotení doručených a akceptovaných prihlášok Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou skonštatoval, že od 1. januára 2025 zmení zdravotnú poisťovňu 114 643 poistencov. Najväčší záujem prejavili poistenci o prepoistenie do ZP Dôvera (čistý nárast takmer 37-tisíc poistencov). Naopak, najviac poistencov stratila VšZP (vyše 32-tisíc poistencov). ZP Union vykázala čistý úbytok takmer 5-tisíc poistencov. Úrad v tomto roku eviduje 136 344 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne, čo predstavuje pokles oproti roku 2023 o 37 187 prihlášok. Neakceptovaných prihlášok bolo 21 701 (pokles oproti roku 2023 o 5 415 prihlášok). Hlavným dôvodom neakceptácie prihlášky bolo jej späťvzatie (vyše 86 %), ktoré mohli poistenci aj tento rok vykonať až do konca októbra a duplicitne podané prihlášky do viacerých zdravotných poisťovní (vyše 9 %). Podobne ako v minulých rokoch, aj v tomto roku sú obce s najväčším pomerom prepoistení na počet obyvateľov v najchudobnejších regiónoch Slovenska a často ide o obce s vysokým percentom rómskej populácie. V obci Hanková (okres Rožňava) sa v tomto roku prepoistilo vyše 37 % obyvateľov, v obci Sása (okres Revúca) vyše 33 %, v obci Lipovec (okres Rimavská Sobota) sa prepoistilo takmer 30 % obyvateľov.
Bývalé vedenie ÚVZ vymazalo informácie o prevádzkach MOM
Na úrovni bývalého vedenia Úradu verejného zdravotníctva došlo k príkazu vymazať informácie týkajúce sa prevádzky mobilných odberových miest počas pandémie COVID-19. Po stredajšom rokovaní vlády 18. decembra, ktorá sa zaoberala správou Najvyššieho kontrolného úradu o financovaní MOMiek, to uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. V súvislosti s už zverejnenou správou Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá odhalila nedostatky pri financovaní a fungovaní mobilných odberových miest v období rokov 2020 až 2023, Andrassy uviedol, že kontrolóri museli v tomto prípade pracovať s analytickými komentármi. Ako vysvetlil: “Tie sa robia vtedy, ak nemáme istotu zadováženia dôkazov a dát počas kontroly. V tomto prípade sme sa nedopátrali ku kľúčovým informáciám o tom, kto koľko MOMiek prevádzkoval, koľko bolo testovaných, koľko zo štátnych prostriedkov smerovalo na podporu a prevádzku Mobilných odberových miest.” Bráni to podľa jeho slov zúčtovaniu vynaložených prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ktorých objem sa odhaduje na úrovni 320 miliónov eur. Svoje zistenia odovzdali kontrolóri polícii, komunikujú však i s Finančnou správou. "Mnoho firiem, ktoré prevádzkovali MOM-ky predtým v zdravotníctve nepôsobili. Kým predtým boli ich tržby na úrovni desiatok, stoviek tisíc eur, v čase najväčšej pozitivity a aktivity MOM mohli tieto firmy vygenerovať tržby aj niekoľko miliónov. Či si tieto firmy splnili daňové povinnosti, je na Finančnej správe,” dodal Andrassy. Komunikácia o výmaze medzi Úradom verejného zdravotníctva a Národným centrom zdravotníckych informácií mala podľa Andrassyho prebiehať v závere roka 2023: "Sú čiastočné informácie, že sa tak malo diať na základe odporúčaní z úrovne Európskej únie, resp. z dôvodu GDPR. Neexistujú však konkrétne rozhodnutia a vysvetlenia, to nám nikto neposkytol.” Ako ďalej dodal šéf NKÚ: "Napriek tomu, že NCZI ponúkalo možnosť Úradu verejného zdravotníctva anonymizovať údaje, úrad trval na výmaze informácií.” Podľa jeho slov sa podarilo komunikáciu o výmaze zreprodukovať, či sa podarí aj obnoviť vymazané dáta, je podľa neho otázka pre špecialistov v oblasti IT. "NKÚ spolupracuje s políciou, Finančnou správou i európskou prokuratúrou," oznámil. Správu NKÚ zobrala vláda na vedomie, na jej prerokovaní sa zúčastnil i prezident Policajného zboru Ľubomír Solák. NKÚ odhalil nedostatky pri financovaní a fungovaní mobilných odberových miest v období rokov 2020 až 2023. Upozornil pritom, že Ministerstvo zdravotníctva SR nie je schopné v tejto súvislosti poskytnúť komplexnú databázu so spoľahlivými údajmi. "Celý systém MOM bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením," skonštatoval šéf kontrolórov Andrassy.
Vyjadrenie Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti s výmazom dát o odberných miestach
Tu si už môžete prečítať vyjadrenie Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti s výmazom dát o odberných miestach: "Úrad verejného zdravotníctva SR v plnej miere spolupracoval s Ministerstvom zdravotníctva SR a Najvyšším kontrolným úradom SR a doložil všetky relevantné informácie, o ktoré požiadalo MZ SR a NKÚ, a ktoré k uvedenej problematike mal k dispozícii. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky nedal vymazať dáta týkajúce sa mobilných odberových miest (MOM). Práve naopak, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v súvislosti s registrom mobilných odberových miest (MOM) ponechal dáta o odberných miestach v databáze Moje eZdravie a nedošlo teda k ich výmazu. ÚVZ SR nezbieral údaje relevantné pre problematiku financovania mobilných odberových miest. ÚVZ SR disponuje čestným vyhlásením NCZI zo dňa 22.11.2023, v ktorom sú jasne vyšpecifikované, ktoré údaje boli v databáze Moje eZdravie ponechané, a ktoré údaje boli vymazané. Platnosť zmluvy medzi ÚVZ SR a NCZI z roku 2020, na základe ktorej sa spracúvali osobné údaje, skončila 3 mesiace po zrušení mimoriadnej situácie, teda 15. decembra 2023. Zmluvu nebolo možné ďalej predĺžiť, inak by to bolo protizákonné. Pri údajoch, ktoré nie sú osobnými údajmi podľa nariadenia GDPR (napr. štatistické údaje, údaje o odberných miestach), sme uviedli, že je možné ich v záujme zachovania kontinuity poskytovaných služieb zo strany NCZI zachovať."
Gastroenterologický tím Národného onkologického ústavu zrealizoval historicky prvú EFTR na Slovensku
Gastroenterologický tím Národného onkologického ústavu zrealizoval historicky prvú endoskopickú resekciu celej hrúbky steny v hornom tráviacom trakte (tzv. EFTR) na Slovensku. Išlo o endoskopické odstránenie jazvy v žalúdku s histologickým podozrením na prvotne nekompletné odstránenie nádoru v žalúdku. Pacientka sa má dobre a následne bola prepustená domov.
Vďaka unikátnemu operačnému zákroku sa naša pacientka vyhla odstráneniu polovice pečene
A pokračujeme dalšou pozitívnou správou z Národného onkologického ústavu, kde chirurgický tím použil špeciálny prístroj Cholangioskop – SpyGlass, ktorým šetrne odstránil žlčové kamene v pečeni a súčasne vylúčil prítomnosť zhubného nádoru. Pacientku tak ušetril od veľkého operačného výkonu na pečeni. Operačný tím viedol prednosta Kliniky chirurgickej onkológie prof. Daniel Pinďák spolu s MUDr. Miroslavom Tomášom, primárom Centrálnych operačných sál a hosťujúcim primárom Gastroenterologického oddelenia MUDr. Rastislavom Husťakom z Fakultnej nemocnice Trnava.
Detská nemocnica v Banskej Bystrici oslávi 20. výročie svojho vzniku
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici oslávi koncom roka 20. výročie od svojho vzniku. Nemocnica vznikla 28. decembra 2004 rozhodnutím vtedajšieho ministra zdravotníctva ako samostatná organizácia, ktorá ponúka komplexnú zdravotnú starostlivosť o pacientov do dovŕšenia 19. roku života. "Profesionálna starostlivosť o detského pacienta v Banskej Bystrici sa však datuje už do polovice minulého storočia, keď po druhej svetovej vojne vzniklo samostatné detské oddelenie pod vedením primára Pavla Fabiána. Malí pacienti z celého vtedajšieho Banskobystrického kraja tam dostávali najvyššiu zdravotnú starostlivosť," uviedla referentka komunikácie detskej nemocnice Alena Šperková. Postupne sa rozsah činností a liečby ochorení navyšoval a pod vedením primára, neskôr prednostu kliniky detí a dorastu, profesora Svetozára Dluholuckého dochádza k intenzívnemu rozvoju starostlivosti o kriticky chorých novorodencov a nezrelé deti. Začiatkom 80. rokov minulého storočia sa presťahovaním do samostatného pavilónu novej nemocnice starostlivosť rozšírila na kriticky choré deti a vzniklo tam onkocentrum ako prvé na Slovensku. Pribudlo množstvo nových liečebných metód, zaviedla sa dialýza, nemocnica mala svoj pediatrický transportný tím, prvý vo vtedajšom Československu, a otvorilo sa prvé a doposiaľ jediné skríningové centrum novorodencov na Slovensku. "Nemocnica progresívne napreduje k zvyšovaniu kvality a zabezpečovaniu najlepších dostupných prostriedkov na záchranu života a zdravia dieťaťa. Pokiaľ pred desiatimi rokmi pracovalo v detskej nemocnici niečo cez 300 zamestnancov, dnes je to bezmála 500 profesionálnych lekárskych, ošetrovateľských a administratívnych síl," pripomenula Šperková. Nemocnica prešla aj priestorovými zmenami. Zrenovovala dve nadzemné podlažia, jednu kliniku a vybudovala operačné a zákrokové sály. Neskôr sa uskutočnila kompletná modernizácia polikliniky, ďalšieho podlažia a prízemia. V posledných rokoch boli kompletne zrekonštruované ďalšie dve kliniky a aktuálne sa finišuje s prestavbou časti rehabilitačného pracoviska. "Nemocnica sa snaží neustále zvyšovať svoj štandard a dobré meno v oblasti pediatrickej starostlivosti," zdôraznila Šperková.
Záverečnými pozitívnymi správami sme naplnili obsah posledného vydania MEDINovín v tomto roku na TV Doktor. V mene celého tímu vám chcem zaželať pokojné, šťastné a veselé Vianoce prežité v kruhu milovaných a v novom roku najmä zdravie a množstvo pozitívnych správ. Dovidenia v roku 2025.