Leukonychia

18.03.2024

Leukonychia je termín označujúci prítomnosť bielych škvŕn, pruhov alebo fľakov na nechtoch. Väčšina prípadov leukonychie je nezávažná a nevyžaduje ošetrenie. V prípade, že sa objavia ďalšie príznaky, ako napríklad výraznejšia zmena vo farbe či štruktúre nechtov, je potrebné vylúčiť možné závažné príčiny týchto zmien.

Zdravý necht človeka by mal mať jemne ružovú farbu s bledoružovým až bielym polmesiačikom pri koreni s hladkým povrchom. Úlohou nechtu je ochrana koncov článkov prstov, umožnenie uchopenia predmetov protitlakom na prstové brušká a v neposlednom rade slúži ako pomocný orgán hmatového zmyslu človeka. Ľudské nechty rastú pomaly, pričom odrastenie celej dĺžky nechtu na ruke trvá aspoň 6 mesiacov. Nechty na nohách rastú ešte o niečo pomalšie, celé odrastenie trvá niekedy 12 až 18 mesiacov. Zmena tvaru, farby alebo štruktúry nechtu môže signalizovať poškodenie, nedostatok vitamínov či určité ochorenie. 

Príčiny:

  • mechanické poškodenie nechtov: Úrazy, zranenia alebo pôsobiaci tlak na nechty vedú k vzniku bielych škvŕn alebo pruhov.
  • infekcie: Niektoré infekcie, napríklad kandidóza alebo onychomykóza, môžu byť príčinou leukonychie.
  • dermatologické ochorenia: Niektoré dermatologické ochorenia, ako je psoriáza a lichen planus, môžu spôsobiť vznik bielych škvŕn na nechtoch.
  • nedostatok minerálov a vitamínov: Nedostatok zinku, vápnika, železa alebo vitamínov skupiny B často vedie k vzniku leukonychie.
  • expozícia chemikáliám: Kontakt s niektorými chemikáliami, napríklad s agresívnymi čistiacimi prostriedkami, poškodzuje nechty a spôsobuje vznik bielych škvŕn na nechtoch.
  • systémové ochorenia: Niektoré systémové ochorenia, ako je cirhóza pečene, chronická renálna insuficiencia, diabetes mellitus a ochorenia štítnej žľazy môžu mať za následok rôzne zmeny na nechtoch, vrátane leukonychie.
  • genetická predispozícia