Dysmenorrhea (bolestivá menštruácia)

24.08.2023

„Dysmenorea“ je lekársky termín pre bolestivé menštruačné krvácanie. Vzniká kvôli tomu, že v maternici dochádza ku kontrakciám, aby sa zbavila výstelky. Bolesť zvyčajne začína tesne pred menštruáciou a ustúpi po niekoľkých dňoch. Primárna dysmenorea sa týka opakujúcej sa bolesti bez identifikovateľnej príčiny. Sekundárna dysmenorea je výsledkom iných ochorení, ako je napríklad endometrióza. 

Prejavy 

Okrem kŕčov môžete mať aj ďalšie príznaky, ako je nevoľnosť, únava a hnačka. Najčastejšie sa menštruačné kŕče objavujú deň pred alebo v deň začiatku menštruácie. U väčšiny ľudí príznaky ustúpia asi po dvoch alebo troch dňoch. Mierne až stredne závažné menštruačné kŕče sú normálne. Niektoré ženy však majú počas menštruácie také silné bolesti, že im to zasahuje do každodenného života a bráni im robiť veci, ktoré ich bavia. Lieky a iné spôsoby môžu pomôcť pri bolestivých menštruáciách. 

Ak máte bolestivú menštruáciu, môžete pociťovať:

  • Bolestivá, pulzujúca bolesť v bruchu (bolesť môže byť niekedy silná).
  • Pocit tlaku v bruchu.
  • Bolesť v bedrách, krížoch a vnútorných stehnách.
  • Ďalšie príznaky ako nevoľnosť, závraty a bolesti hlavy.
  • Vo väčšine prípadov bolesť začína 24 až 48 hodín pred menštruáciou a ustúpi do 48 hodín po menštruácii.

Rozlišujeme primárnu a sekundárnu dysmenorrheu: 

PRIMÁRNA - primárna dysmenorea je názov pre menštruačné kŕče, ktoré sa vracajú zakaždým, keď dostanete menštruáciu, ale nie sú spôsobené iným zdravotným stavom. Bolesť zvyčajne začína jeden alebo dva dni predtým, ako dostanete menštruáciu alebo keď skutočne začne krvácanie. Môžete cítiť bolesť v podbrušku v rozsahu od miernej až po silnú, v chrbte alebo v stehnách. Bolesť zvyčajne ustúpi do dvoch až troch dní. Primárna dysmenorea je bežnejším typom dysmenorey. 

SEKUNDÁRNA - ak máte bolestivú menštruáciu v dôsledku iného ochorenia alebo infekcie v reprodukčných orgánoch, ide o sekundárnu dysmenoreu. Bolesť zo sekundárnej dysmenorey zvyčajne začína skôr v menštruačnom cykle a trvá dlhšie ako typické menštruačné kŕče. Napríklad môžete pociťovať kŕče niekoľko dní pred menštruáciou a bolesť môže trvať až do úplného zastavenia krvácania. Sekundárna dysmenorea je menej častá.

Je normálne mať počas menštruácie nejaké bolesti. Asi 60 % žien má počas menštruácie mierne kŕče. Asi 5 % až 15 % ľudí uvádza menštruačné bolesti, ktoré sú také silné, že ovplyvňujú ich každodenné aktivity. Toto číslo je však pravdepodobne vyššie, pretože poskytovatelia zdravotnej starostlivosti veria, že veľa ľudí nehlási menštruačné bolesti. Vo väčšine prípadov sa bolestivé menštruácie stávajú menej bolestivé, keď starnete. Môžu sa zlepšiť aj po pôrode.

Príčiny 

Menštruačné kŕče sa vyskytujú, keď chemikália nazývaná prostaglandín spôsobí kontrakciu (natiahnutie) maternice. Počas menštruácie sú hladiny prostaglandínov vyššie, čo znamená, že maternica sa sťahuje silnejšie. Toto sú kŕče a nepohodlie, ktoré cítite. Tieto kontrakcie pomáhajú zbaviť sa výstelky maternice, čo je krv a tkanivo, ktoré počas menštruácie vychádza z vagíny. Hladiny prostaglandínov stúpajú tesne pred začiatkom menštruácie. Keď dostanete menštruáciu, hladiny sa znížia, a preto sa kŕče po niekoľkých dňoch zmiernia.

Prečo sú menštruačné kŕče tak bolestivé?

To, čo cítite, je napnutie a uvoľnenie vašej maternice. Svaly v maternici sa sťahujú, aby sa zbavili výstelky maternice. Odborníci si nie sú úplne istí, prečo majú niektoré ženy bolestivejšie menštruácie, ale myslia si, že to môže byť preto, že majú vyššie hladiny prostaglandínov. Tiež nemusí existovať jasné vysvetlenie okrem toho, že telo každého je iné.

Príčiny sekundárnej bolestivej menštruácie 

Menštruačná bolesť zo sekundárnej dysmenorey je výsledkom stavu postihujúceho vaše reprodukčné orgány. Príčiny môžu byť: 

  • endometrióza - stav, pri ktorom tkanivo lemujúce maternicu (endometrium) rastie mimo maternice. Pretože tieto kúsky tkaniva počas menštruácie krvácajú, môžu spôsobiť opuch, zjazvenie a bolesť. 
  • adenomyóza - stav, keď výstelka  maternice prerastá do svaloviny maternice. Tento stav môže spôsobiť, že maternica bude oveľa väčšia, ako by mala byť, spolu s abnormálnym krvácaním a bolesťou.
  • benígne tumory - nerakovinové výrastky na vnútornej, vonkajšej strane alebo v stenách vašej maternice. 
  • zápalové ochorenia (PID) - Infekcia spôsobená baktériami, ktorá začína vo vašej maternici a môže sa rozšíriť do iných reprodukčných orgánov. PID môže spôsobiť bolesť žalúdka alebo bolesť počas pohlavného styku.
  • vrodené stavy - určité stavy, s ktorými sa narodíte, môžu spôsobiť bolestivú menštruáciu. Môže to zahŕňať nepravidelne tvarovanú maternicu alebo iné stavy ovplyvňujúce vaše vaječníky alebo vajíčkovody.

Rizikové faktory 

Existujú určité faktory, ktoré môžu viesť k častejšiemu výskytu bolestivej menštruácie:

  • 1. menštruácia pred 12. rokom života
  • vek pod 20 rokov
  • menštruačné krvácanie trvá viac ako 7 dní
  • fajčenie
  • pozitívna rodinná anamnéza

Diagnostika 

Ak máte závažné alebo nezvyčajné menštruačné kŕče alebo kŕče, ktoré trvajú dlhšie ako tri dni, kontaktujte svojho gynekológa. Primárne aj sekundárne menštruačné kŕče sú liečiteľné, takže je dôležité navštíviť lekára.

Najprv vás váš lekár, aby ste opísali svoje príznaky a menštruačný cyklus. Je nutné vykonať štandardné gynekologické vyšetrenie. Môže sa odobrať malá vzorka vaginálnej tekutiny na testovanie. Cieľom vyšetrenia je zistiť, či zdravotný stav spôsobuje bolestivú menštruáciu. Ak neexistuje zjavná príčina, lekár diagnostikuje primárnu dysmenoreu.

Ak je podozrenie na sekundárnu dysmenoreu (spôsobenú iným zdravotným stavom), možno budete potrebovať ďalšie testy. Môžu byť indikované:

  • ultrazvukové vyšetrenie - ultrazvuk využíva zvukové vlny na vytváranie obrazov maternice, vaječníkov a iných reprodukčných orgánov.
  • hystereskopia - lekár využíva tenké, osvetlené zariadenie prenáša obrázky  z vyšetrenia na obrazovku.
  • laparoskopia - lekár urobí drobné rezy vo vašom bruchu a potom pomocou laparoskopu (tenká trubica so svetlom a kamerou na konci) zobrazí vaše panvové orgány.

Liečba 

Na liečbu bolesti sa využívajú nesteroidné antiflogistiká, častokrát je to liečba prvej voľby. Ide o lieky ako je ibuprofen alebo naproxen. Fungujú na princípe zníženia hladiny prostaglínov. Vhodné je aj využívať lieky, ktoré majú uvoľňujúci účinok na kŕče, ako je napríklad metamizol. V niektorých prípadoch sa využíva aj hormonálna liečba. 

Iné spôsoby na úľavu od menštruačných kŕčov:

Existuje niekoľko spôsobov liečby menštruačných kŕčov, ktoré nezahŕňajú lieky. Niektoré z nich sú:

  • Použitie vyhrievacej podložky alebo termoforu na kríže alebo brucho, keď máte kŕče.
  • Dostatočný odpočinok.
  • Vyhýbanie sa potravinám, ktoré obsahujú kofeín.
  • Vyhýbanie sa fajčeniu cigariet a pitiu alkoholu.
  • Masírujte si kríže a brucho.
  • Pravidelne cvičiť. Ľudia, ktorí cvičia, majú miernejšie menštruačné bolesti.

Ľudia, ktorí majú bolestivú menštruáciu, sa často snažia nájsť prirodzené spôsoby, ako sa vysporiadať s bolesťou. Štúdie o alternatívnych alebo doplnkových metódach nepriniesli presvedčivé výsledky. Niektoré prirodzené metódy na zmiernenie menštruačnej bolesti zahŕňajú:

  • cvičenie jógy

  • akupunktúra a akupresúra.

  • relaxačné alebo dychové cvičenia.

  • jesť protizápalové potraviny, ako je listová zelená zelenina, zázvor a orechy, a piť zelený čaj.

  • užívanie doplnkov, ako je vitamín D alebo horčík, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal.