Afty

17.08.2023

Takmer každého z nás aspoň raz za život potrápil malý bielo-šedý pľuzgierik, po prasknutí so začervenaným okrajom, nachádzajúci sa na vnútornej strane pier, či hocikde inde v ústach. Hovoríme o afte, alebo ako ich odborníci nazývajú – rekurentné aftózne ulcerácie. Vyskytujú sa samostatne, alebo sú mnohopočetné, kedy je to ešte nepríjemnejšie. Bolesť sa objavuje takmer stále, no najmä pri jedení, pití – teda všeobecne pri dráždení danej afty. Zhoršujú ju kyslé, príliš slané alebo pikantné jedlá, teda je potrebné dbať na výživu. Okrem bolesti môže byť sprievodnou ťažkosťou opuch, či citlivosť na dotyk. Na rozdiel od vriedkov herpetického pôvodu, afty nie sú prenosné z človeka na človeka.

Môžu byť 3 typy

  1. Minoritné – toto je najčastejší typ, nepresahuje 1 cm a nezanecháva jazvu
  2. Majoritné – najzávažnejší typ, nad 1 cm, môžu prejsť do okolitých oblastí úst – pery, mäkké podnebie, hltan; môžu zanechávať jazvy po vyliečení 
  3. Herpetiformné – bývajú veľké 2-3 cm, sú podobné ako minoritné, avšak ulcerácia je hlbšia

Prečo vznikajú?

Etiológia nie je úplne jasná. Medzi najvýznamnejšie faktory, ktoré prispievajú k vzniku týchto ulcerácií patria: zhoršená imunita, nedostatok vitamínov skupiny B a železa, stres, hormonálne zmeny, streptokoková infekcia, genetická predispozícia, alergia na určité potraviny, ako aj asociácia so systémovými ochoreniami, akým je napríklad IBD (autoimunitný zápal tráviaceho traktu), alebo aj s hematologickými ochoreniami.

Diagnostika 

Presné diagnostické vyšetrenie dostupné nie je, postačuje klinické vyšetrenie. Ak je vred iba jeden, zvyčajne nie je potrebná návšteva lekára. Situácia sa však mení, ak sa ich vyskytne viac a opakovane. V tom prípade začína lekár pátrať po príčine, a to najmä pri herpetiformnom type afty.

Terapia

Pokiaľ sa nejedná o spomínanú závažnú formu, mimoriadne liečenie v zásade nie je potrebné. Inak liečba môže pozostávať z dodávania vitamínov, teda v prvom rade treba posilňovať imunitu vitamínom B a C. Pomôcť v liečbe môže aj pravidelné vyplachovanie ústnej dutiny antibakteriálnou ústnou vodou, alebo natieranie miesta lokálnym gélom s analgetickým účinkom, ktoré prispievajú aj k rýchlejšiemu hojeniu. Tieto gély sú voľne predajné v lekárni. Z babských rád na boj proti aftám poznáme vyplachovanie úst šalviou, harmančekom, či nechtíkom, ale aj potieranie miesta cesnakom, aj keď nie každému môže byť táto posledná metóda pochuti.

Pri liečení by mala afta vymiznúť do pár dní až týždňa. Väčšie afty zvyčajne lieči zubný lekár, ale aj praktický lekár či alergológ.