Karotenémia
24.09.2024
Karotenémia je neškodný stav charakterizovaný zvýšenou hladinou karotenoidov v krvi, čo vedie k žltému až oranžovému sfarbeniu pokožky, najčastejšie na dlaniach, chodidlách a v oblasti tváre. Príčinou tohto sfarbenia je nadmerná konzumácia potravín bohatých na karotenoidy, ako sú mrkva, pomaranče, tekvica, špenát a ďalšia zelenina a ovocie. Diagnóza karotenémie sa stanovuje na základe podrobnej anamnézy, klinického vyšetrenia a môže byť potvrdená laboratórnymi testami. Tento stav si nevyžaduje špecifickú liečbu, stačí obmedziť konzumáciu karotenoidov.
Príčiny
- Karotenémia je najčastejšie spôsobená nadmerným príjmom karotenoidov v strave. Karotenoidy sú prírodné pigmenty nachádzajúce sa v ovocí a zelenine, ktoré dodávajú potravinám žltú, oranžovú a červenú farbu. Medzi ovocie bohaté na karotény patria marhule, melón, mango, pomaranč, papája, broskyne a slivky. Zo zeleniny ide najmä o mrkvu, špargľu, brokolicu, uhorku, šalát, petržlen, špenát, tekvicu, horčicu, tekvice, kel.
- Telo prostredníctvom enzýmových reakcií premieňa karotén na vitamín A. Pri dedičných poruchách enzýmov, ktoré sa zúčastňujú týchto reakcií, môže tiež vznikať karotenémia.
- Ku karotenémii môžu viesť aj ochorenia pečene, diabetes mellitus, hypotyreóza.
Karotenémia sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat, malých detí a vegetariánov.
Prejavy
Hlavným príznakom karotenémie je žlto-oranžové zafarbenie kože, ktoré je najvýraznejšie na dlaniach, chodidlách, čele, špičke nosa a nosovoústnych vráskach (nazolabiálne vrásky). Žlto-oranžové sfarbenie sa môže postupne šíriť aj na ďalšie časti tela. Na rozdiel od žltačky (ikterus), pri karotenémii nie sú očné bielka a sliznice zafarbené. Intenzita zafarbenia môže byť rôzna.
Diagnostika
Diagnóza karotenémie je zvyčajne klinická. V anamnéze sa pýtame na stravovacie návyky, kde pátrame po konzumácii potravín bohatých na karotén. Súčasne je potrebné v diagnostickom procese vylúčiť iné príčiny, ktoré by mohli viesť k vzniku karotenémie, ako sú ochorenia pečene, hypotyreóza a ďalšie. Laboratórnym vyšetrením je možné odhaliť zvýšenú hladinu karoténov v krvi.
Liečba
Karotenémia spôsobené nadmerným príjmom karoténov v potrave je benígny stav. Táto forma karotenémie si nevyžaduje liečbu, postačuje redukcia príjmu potravín bohatých na karotén. V ostatných prípadoch, ktoré nie sú spôsobené zvýšeným príjmom karoténov, sa liečia v závislosti od vyvolávajúcej príčiny.