Lámavé vlasy

02.08.2023

Správanie našich vlasov je vo veľkom percente ovplyvnené našou genetikou, no veľakrát môže byť lámanie vlasov aj príznakom toho, že v našom tele niečo nefunguje tak, ako by malo. Dôvodom môže byť aj spôsob, akým sa o vlasy staráme a produkty, aké používame.

Odborná štúdia z roku 2014 dokázala, že acidita, respektíve pH šampónu oslabuje vlasy a vedie k ich lámaniu. Výber šampónu s neutrálnym pH tomu teda môže predísť. 

Samozrejme, ako mnohí isto vedia, ďalším dôvodom lámania a poškodzovania vlasov je teplo – či už úprava žehličkou, kulmou, fénom, ale aj vlhké a exotické podnebie, ktoré vlasy vysušuje. 

Čo sa týka starostlivosti ešte nesmieme zabudnúť na fakt, že drsné sušenie vlasov uterákom tiež vedie k ich lámaniu, keďže mokré vlasy sú citlivejšie. Správny spôsob je jemne zabaliť vlasy do uteráku a potom nechať vysušiť prirodzene. 

Dôležité je dávať si ich pravidelne podstrihnúť, pretože dlhodobo rozštiepené končeky môžu viesť k štiepeniu vlasov vyššie, až k vlasovému drieku.

K tzv. vnútorným problémom lámania vlasov zaraďujeme:

  1. Stres – výsledkom je nielen lámanie, ale aj ochorenie nazývané Telogen efflovium, pri ktorom vlasy začínajú vypadávať difúznym spôsobom (po celej hlave) 
  1. Poruchy štítnej žľazy – pri zníženej funkcii štítnej žľazy si pacienti môžu všimnúť slabé, lámavé a suché vlasy s tendenciou vypadávania
  1. Poruchy príjmu potravy – malnutrícia môže porušiť prirodzený cyklus rastu vlasov, to vedie k ich lámaniu v priebehu fázy nazývanej anagén
  1. Hormonálne zmeny počas menopauzy
  1. Tehotenstvo, pôrod dieťaťa
  1. Lieky s obsahom hormónov

Za prevenciu proti lámaniu a vypadávaniu vlasov môžeme považovať najmä dbanie o nutričné posilnenie organizmu. Potraviny ako vajcia, či ryby s vysokým obsahom biotínu, teda vitamínu B7, by sme mali zaradiť do nášho jedálnička, pokiaľ túžime mať vlasy zdravé a plné života. To platí aj pre nechty a pokožku. Ďalším dôležitým nutričným doplnkom je selén, ktorý môžeme nájsť v orechoch, najmä v jednom, nazývanom para orech, ktorý má aj mnoho iných blahodárnych účinkov, napríklad protizápalový. 

Nesmieme zabudnúť aj na omega-3 mastné kyseliny v rybách, železo, zinok a vitamín D, ktoré taktiež podporujú ako rast, tak aj zdravie a kvalitu vlasov.