Starecká škvrna (lentigo senilis)
25.08.2024
Starecká škvrna, známa aj ako lentigo senilis, je tmavá škvrna objavujúca sa na pokožke u starších ľudí. Príčinou jej vzniku je najmä dlhodobé vystavenie sa slnečnému žiareniu. Starecké škvrny sú neškodné a objavujú sa na miestach, ktoré boli najviac vystavené slnku, ako sú ruky, ramená a tvár.
Rizikové faktory:
- dlhodobé vystavenie sa slnečnému žiareniu
- vyšší vek
- genetická predispozícia
- obdobie menopauzy u žien
- používanie solária
- poranenia a zápaly pokožky
Príznaky:
Lentigo senilis je tmavá škvrna hnedej až čiernej farby. Starecké škvrny môžu mať rôznu veľkosť a tvar, často sú zaoblené alebo oválne. Zvyčajne sú hladké a ploché a nachádzajú sa na miestach vystavovaných slnku, ako sú ruky, plecia, tvár a chrbát. Škvrny sú bezbolestné a neškodné, ale ak sa ich vzhľad zmení, je dôležité navštíviť dermatológa za účelom vylúčenia možnej malignity.
Diagnostika:
Starecká škvrna sa diagnostikuje primárne vizuálnym vyšetrením dermatológom. Lekár posúdi vzhľad, farbu, veľkosť a umiestnenie škvrny na pokožke. Pre potvrdenie diagnózy a vylúčenie iných kožných problémov sa používa dermatoskopia, ktorá umožňuje podrobnejšie zobrazenie kože. Ak sa zistí zmena vo vzhľade škvrny, ako je rýchle zväčšovanie alebo nepravidelný okraj, je potrebné doplniť biopsiu kože s následným histologickým vyšetrením a vylúčením malignity.
Terapia:
Liečba stareckých škvŕn sa zameriava na zlepšenie vzhľadu pokožky. V terapii sa využívajú topické krémy s obsahom hydrochinónu, retinoidov a kyseliny glykolovej, ktoré pomáhajú znižovať pigmentáciu. Ďalej sa používajú chemické peelingy alebo laserové ošetrenia na odstránenie a zjemnenie stareckých škvŕn. Kryoterapia, teda zmrazenie škvŕn, je ďalšou terapeutickou možnosťou. Prevencia, zahŕňajúca pravidelnú aplikáciu opaľovacích krémov a vyhýbanie sa slnku, je kľúčová pre zabránenie vzniku nových stareckých škvŕn.