Kolika
21.08.2024
Kolika je charakteristická bolesť brucha, ktorá má charakteristický priebeh. Sprevádza stavy, kedy dôjde k upchatiu niektorého z dutých orgánov (žlčovody, močovod, časti tráviacej trubice a podobne) tela nejakou prekážkou. Podmienkou je, aby v stene tohto orgánu bola prítomná hladká svalovina, ktorá je za následný kolikový záchvat do označenej miery zodpovedná.
Pri uzávere dutého orgánu sa aktivuje hladká svalovina v jeho stene v snahe prekážku posunúť a odstrániť. Kŕčovité sťahy svaloviny sú vnímané ako záchvat prudkej bolesti. Po istej chvíli sa svalovina uvoľní a nasleduje úľava, ktorá však po určitej dobe prechádza do nového záchvatu bolestí. Práve tieto chvíle bolesti striedajúce sa s obdobiami pokoja sú typické pre kolikové záchvaty. Záchvaty sú obvykle sprevádzané nevoľnosťou a vracaním.
Príčiny
Žlčníková kolika – v tomto prípade je zdrojom ťažkostí žlčový kameň, ktorý uzavrie výstup zo žlčníka alebo žlčovody. Bolesť je lokalizovaná do pravého podrebria a môže vystreľovať do chrbta.
Obličková kolika – príčinou je najčastejšie močový kameň, ktorý upchá niektorú časť vývodných ciest močových (obvykle močovod), čo zablokuje odtok moču z príslušnej obličky. Bolesť sa nachádza v podbrušku na strane postihnutej obličky a zvyčajne vystreľuje smerom do triesla a ďalej do miešku u mužov a do pyskov ohanbia u žien.
Obštrukcia čreva – ak dôjde k upchatiu čreva, vzniká jeden z typov črevnej nepriechodnosti, ktorý označujeme ako mechanický ileus. Kolikovitá bolesť sa v tomto prípade nedá úplne presne lokalizovať, bolí skôr celé brucho. Mechanický ileus je smrteľne nebezpečný stav, ak nedôjde k obnoveniu črevnej priechodnosti (či už samovoľne, alebo operačne). Po čase sa svalovina čreva môže unaviť, ochabnúť a mechanický ileus sa zmení na ileus neurogénny - paralytický. Ten už síce nie je typický takou prudkou bolestivosťou, svojimi dôsledkami je však nebezpečný úplne rovnako. Stolica sa hromadí nad prekážkou, postupne sa naruší integrita črevnej steny a baktérie môžu začať prenikať do brušnej dutiny, kde spôsobí zápal pobrušnice a následne otravu krvi.
Diagnostika
Základom je anamnéza ťažkostí a starostlivé vyšetrenie brucha, najlepšie chirurgom. Dôležitou súčasťou vyšetrenia sú aj zobrazovacie metódy. Röntgen brucha môže odhaliť črevnú nepriechodnosť a prítomnosť močových a žlčníkových kameňov. K ďalším dôležitým vyšetreniam patrí ultrazvuk brucha a CT vyšetrenie brucha, ktoré môžu určiť príčinu a miesto uzáveru.
Liečba
Konzervatívna liečba spočíva v pokoji na lôžku, dostatku tekutín (pre nevoľnosť väčšinou podávaných v infúziách) a liekov tlmiacich sťahy svaloviny (spasmolytiká). Ak však nedôjde k samovoľnému uvoľneniu uzáveru, nie je konzervatívna liečba nič platná a musí nasledovať urologický alebo chirurgický zákrok podľa toho, o akú formu koliky ide. Špeciálne pri uzávere žlčových ciest je možné využiť aj neoperačné riešenie - endoskopické vyšetrenie známe ako ERCP, ktoré umožňuje vyčistenie žlčových ciest od žlčových kameňov.