Močenie výkalov
17.08.2024
Močenie výkalov je značne nepríjemný príznak, ktorý môže sprevádzať niektoré vážne ochorenia tráviaceho traktu a močových ciest. Obvykle sa jedná o dôsledok vzniku spojenia medzi týmito dvoma za normálnych okolností oddelených telesných systémov. Taká spojka sa označuje slovom fistula.
Príčiny
Infekčné zápaly - hnisavý infekčný zápal čreva môže spôsobiť vznik fistuly, ktorou sa vyprázdňuje hnis. Najpravdepodobnejším dôvodom spojenia čreva a močových ciest je komplikovaná divertikulitída, čo je zápal výchlipiek hrubého čreva. Podobný dôsledok môže mať aj neliečený zápal slepého čreva.
Neinfekčné zápaly - vznik črevných fistúl typicky sprevádza aj niektoré formy Crohnovej choroby. Táto choroba je podmienená abnormálnou funkciou imunitného systému, kedy dochádza k imunitne podmienenému poškodeniu steny niektorých častí tráviacej trubice. Vzniknuté fistuly môžu prepojiť črevo s črevom, črevo s povrchom tela, alebo črevo s iným orgánom vrátane močového mechúra.
Nádorové ochorenia - nádorové procesy môžu svojím rastom narušovať celistvosť lokálnych orgánov a tkanív a spôsobiť okrem iného aj vznik fistúl prepájajúcich úplne nesúvisiace tkanivá. V prípade prepojenia črevo - močový trakt môže ísť o dôsledok rakoviny močového mechúra a rakoviny hrubého čreva.
Radioterapia - ožiarenie (rádioterapia) nádorových ochorení v panvovej oblasti môže spôsobiť poškodenie radu tkanív, vznik zápalových a hojivých procesov, v ktorých teréne sa môžu vytvoriť nežiaduce fistule.
Diagnostika
Pacient, u ktorého sa objavia výkaly v moči, by mal mať v zásade vykonané dve základné vyšetrenia - cystoskopiu (vyšetrenie močového mechúra) a kolonoskopiu (vyšetrenie hrubého čreva). V prípade nálezu komunikácie medzi týmito systémami by sa z nej mali odobrať vzorky na histologické vyšetrenie. Zo zobrazovacích metód je väčšinou vykonávaný ultrazvuk brucha a CT vyšetrenie. Vyšetrenie s kontrastnou látkou podanou či už do čreva alebo do močového mechúra môže presne ukázať miesto prepojenia tráviaceho a močového traktu.