Akné
17.07.2023
Akné, po latinsky nazývané Acne vulgaris, je postihnutie kože, ku ktorému dochádza zápalom mazových žliaz alebo vlasového folikulu. Medzi hlavné príčiny vzniku zápalu patrí v prvom rade premnoženie baktérii, nazývanej Cutibacterium Acnes, zvýšená produkcia kožného mazu a následne upchávanie mazových žliaz.
Najčastejšie postihuje mladých ľudí v pubertálnom veku, ale môže sa vyskytnúť aj ako príznak mnohých iných ochorení aj u dospelých, či taktiež u novorodencov.
Výskyt po tele
Môže sa vyskytnúť na tvári alebo brade, čo sme v poslednej dobe pripisovali najmä noseniu rúšok či respirátorov, ktoré pokožku dráždili, dehydratovali alebo na ňu zanášali mnoho nečistôt. Akné v podstate môže vzniknúť takmer na všetkých oblastiach tela, okrem tvári ešte najčastejšie na chrbte, ramenách a hrudníku.
Typy akné
- Acne comedonica – primárna forma, môžu byť otvorené (čierne, vyplnené keratínom) alebo uzavreté (bledé, žltkasté papuly)
- Acne papulopustulosa – z komedónov sa môžu tvoriť papuly, ktoré vidíme ako malé bolestivé červené hrbolčeky, z nich sa potom môžu vytvoriť pustuly, ktoré sú už v strede biele, vyplnené vytlačiteľným hnisom, no stále citlivé a bolestivé
- Acne indurata et abscedens – ťažšia forma nazývaná aj ako noduly, ktoré vznikajú pri neliečení pustúl či papúl, môžu zanechať jazvy na pokožke a hyperpigmentácie
- Acne conglobata – inak nazývané cystické akné, je to podkožná forma naplnená hnisom pripomínajúca malý vred, ktorý sa môže hojiť vo forme atrofických jaziev (jamky na koži)
Príčiny vzniku
Jednoznačná príčina vzniku akné nie je známa, je to zväčša multifaktoriálne ochorenie, no za hlavnú príčinu odborníci označujú hormonálne zmeny, konkrétne zvýšenú hladinu androgénov v krvi alebo precitlivenosť receptorov mazových žliaz na tieto hormóny.
Medzi ďalšie príčiny vzniku môžeme zaradiť:
- Familiárna predispozícia
- Baktérie, huby či vírusy
- Trenie, dráždenie pokožky
- Časté umývanie pokožky
- Používanie veľkého množstva produktov určených na starostlivosť o pleť
- Časté dotýkanie sa tváre špinavými rukami či predmetmi
- Lieky s obsahom lítia, testosterónu či kortikoidov
- Fajčenie, drogy a alkohol oslabovaním imunitného systému a zaťažovaním pečene
- Stres, psychické vypätie (zvýšená hladina kortizolu a adrenalínu zvyšuje tvorbu mazu)
- Zvýšená hladina cukru v krvi
- Syndróm polycystických vaječníkov
- Kolísanie hormónov v dôsledku menopauzy, menštruácie či tehotenstva
Liečba
Pri liečbe akné je dôležité začať čo najskôr, aby sa predišlo zjazveniu pokožky. Dermatológ pomôže zistiť príčinu, typ aj stupeň akné a tým následne určí najvhodnejšiu terapiu. Liečba si vyžaduje pacientovu spoluprácu, ako aj trpezlivosť. Vyrážky sa snažíme v žiadnom prípade nevytláčať, môže to predĺžiť hojenie a rozšíriť baktérie a nahromadený maz k iným pórom. Lokálna liečba zahŕňa liečivá ako benzoyl peroxid, retinoidy, kyselina azaleová, kyselina salicylová alebo lokálne antibiotiká. Okrem lokálnej terapie sa môže odporučiť užívanie systémových antibiotík či hormonálna liečba pri závažnejších formách.
V rámci terapie by sa mala dodržiavať aj tzv. protizápalová diéta proti akné, pri ktorej sa obmedzia potraviny s vysokým obsahom cukru a konzumuje sa viac komplexných sacharidov (celozrnné výrobky, ovocie, zelenina), potraviny obsahujúce zinok (morské plody, kešu oriešky, šošovica), vitamín A, E, antioxidanty, omega-3-mastné kyseliny.
VEDELI STE, ŽE:
Ľudia s mastnou pleťou sú náchylnejší na akné, avšak stále je potrebné túto pokožku hydratovať a nevysúšať.
Voľnejšie oblečenie môže zabrániť vytváraniu akné, keďže sa pokožka nedusí a nadmerne nepotí.
Napriek pomerne jednoduchej diagnostike môže byť psychickou záťažou pre pacienta chronicita stavu jeho pokožky.
Akné v ktorejkoľvek podobe má aspoň raz za život takmer každý z nás.