Nedostatok selénu
27.07.2024
Selén sa síce v ľudskom organizme vyskytuje v malom množstve, ale aj napriek tomu je jeho prítomnosť pre naše telo dôležitá. Selén sa v ľudskom tele podieľa na správnom priebehu fyziologických procesov a metabolizmu. Ide o významný antioxidant, čo znamená, že v našom organizme pomáha odbúravať kyslíkové radikály vznikajúce pri metabolizme. Selén je teda dôležitý v boji proti oxidačnému stresu, ktorý prispieva k vzniku mnohých ochorení.
Príčiny
Výrazný nedostatok selénu je veľmi zriedkavý, pretože je selén dobre zastúpený v potrave. Medzi rastlinné potraviny bohaté na selén patria orechy, slnečnicové semená, obilniny a strukoviny. Zo živočíšnej potravy ide najmä o mäso, ryby, vnútornosti, vajíčka. Deficitom selénu sú ohrození ľudia s poruchami vstrebávania živín, ľudia na úplnej parenterálnej výžive, alkoholici a starí ľudia.
Prejavy
Selén ovplyvňuje veľmi veľké množstvo procesov, ktoré prebiehajú v ľudskom organizme, preto jeho nedostatok môže spôsobiť rôzne poruchy.
- Poruchy funkcie štítnej žľazy – selén sa podieľa na premene a syntéze hormónov štítnej žľazy, chráni ju pred oxidačným stresom.
- Dilatačná kardiomyopatia.
- Svalová slabosť.
- Únava.
- Neuropsychiatrické prejavy – deficit selénu sa môže podieľať na vzniku depresívnych porúch, zmien nálad.
- Poruchy plodnosti – selén sa u mužov podieľa na syntéze testosterónu, ako aj vzniku funkčných spermií.
- Poruchy funkcie imunitného systému.
Diagnostika
Výskyt nedostatku selénu je častejší v rámci komunít. Ak sa vyskytne podozrenie na nedostatok selénu, je možné vyšetriť jeho hladiny v sére alebo vo vlasoch a nechtoch.
Terapia
Selén je možné prijímať v doplnkoch stravy. Je však nutné dodať, že nadmerné dávky selénu môžu pôsobiť toxicky a viesť k vzniku otrave selénom.