Výpadok zorného poľa (skotóm)
24.07.2024
Výpadok zorného poľa, odborne označovaná ako skotóm, je potenciálne závažný príznak, s ktorým sa stretávame pri niektorých ochoreniach oka a centrálnej nervovej sústavy. Aj krátky čas trvajúci výpadok zorného poľa by rozhodne mal viesť k návšteve lekára.
Príčiny
Pomerne logicky môžeme povedať, že porucha zorného poľa býva spôsobená poškodením sietnice, očného nervu, alebo zrakového centra v mozgu. Z ochorení sietnice môže skotóm vyvolať napríklad jej poškodenie pri makulárnej degenerácii, pri glaukóme, pri jej odlúčení a pri vzácnejšom ochorení známeho ako retinitis pigmentosa. Špeciálne odlúčenie sietnice môže mať však skôr podobu vzniku šedivej clony v zornom poli, než vznik klasického skotómu.
Narušenie očného nervu môže byť spôsobené zápalom, ako je autoimunitný zápal zrakového nervu spôsobený roztrúsenou sklerózou. Ďalšou relatívne častou príčinou je poškodenie očného nervu toxickými látkami, typicky ide o efekt metylakoholu. Útlak oboch zrakových nervov s obojstranným výpadkom časti zorného poľa môže vyvolať mozgový nádor, ktorý vyrastá z oblasti mozgového podvesku. Táto oblasť je totiž anatomicky blízka miestu kríženia oboch zrakových nervov (chiasma opticum).
Z hľadiska centrálneho nervového systému môže skotóm vyvolať akékoľvek ochorenie, ktoré postihne oblasť zrakového centra v mozgu. Môže ísť napríklad o mozgovú príhodu alebo lokálne rastúci mozgový nádor. Pomerne časté je podráždenie zrakového centra v rámci migrény, kedy rôzne dočasné výpadky zorného poľa môžu sprevádzať stav pred začiatkom migrény (tzv. auru). V takom prípade má skotóm zvláštnu podobu trblietavého kľukatého útvaru v zornom poli.
Prejavy
Výpadok zorného poľa má podobu ohraničenej oblasti narušeného zraku. Môže ísť „len“ o oblasť rozmazaného videnia, alebo o oblasť úplného výpadku zraku, ktorý má podobu tmavej škvrny. Čím je toto narušenie bližšie k stredu zorného poľa, tým je nápadnejšie a tým viac postihnutého obťažuje.
Diagnostika
Človek s výpadkom zorného poľa by mal byť vyšetrený predovšetkým očným lekárom, ktorý môže odhaliť väčšinu zodpovedných očných ochorení. Pokiaľ nie je príčina v oku zistená, možno vykonať aj neurologické vyšetrenie na vylúčenie postihnutia centrálneho nervového systému. Toto vyšetrenie obvykle zahŕňa použitie niektorej zo zobrazovacích metód, ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia mozgu.
Liečba
Výpadok zorného poľa je iba príznak, ktorý je nutné riešiť liečbou vyvolávajúcou príčiny, pokiaľ je to však možné. V niektorých prípadoch je už vzniknutá strata zraku nevratná a ide nám skôr o to, aby sa výpadok zorného poľa ďalej nezväčšoval.