Tekutina v kolennom kĺbe
24.07.2024

Stav, ktorý sa ľudovo označuje ako „voda v kolene“. Nie vždy sa jedná o skutočnú vodu, môže ísť napríklad o hnis alebo dokonca o krv. Príčiny objavenia sa tekutiny v kolene do značnej miery súvisia s bolesťami kolena.
Príčiny
- Neinfekčné zápaly - do tejto skupiny patrí artróza, čo je degeneratívny proces postihujúci kĺby. Dlhodobé dráždenie kĺbových plôch môže zvýšiť produkciu tekutiny a spôsobiť opuch kĺbu. Zápalové zmeny kĺbov sa môžu objaviť aj pri dne a potom pri prakticky všetkých autoimunitných ochoreniach, ako je napríklad reumatická horúčka, reaktívna artritída, reumatoidná artritída a mnoho ďalších. Je len málo autoimunitných chorôb, pri ktorých sa opuchy kĺbov nemôžu objaviť.
- Infekčné zápaly - kĺb môže byť priamo postihnutý bakteriálnou infekciou a v takom prípade hovoríme o hnisavom zápale kĺbu (septická artritída). Kolenný kĺb je v takom prípade teplý, začervenaný, opuchnutý a výrazne bolestivý (hlavné príznaky zápalu). Okrem týchto ťažkostí sa obvykle objavuje schvátenosť a horúčka. Okrem toho sa zápal kĺbu a opuch kolena typicky objavuje pri Lymskej borelióze.
- Úrazy - úraz môže spôsobiť reaktívnu nadprodukciu kĺbovej tekutiny alebo vyvolať zakrvácanie do kĺbu. Kolenný kĺb je k úrazom pomerne citlivý a obsahuje veľa štruktúr, ktoré môžu byť poškodené (väzy, kĺbové puzdro, menisky a kosti vrátane jabĺčka).
- Krvácavé stavy - poruchy krvnej zrážanlivosti môžu vyústiť do najrôznejších komplikácií vrátane objavenia sa krvi v kĺboch (typicky ide o hemofíliu).
- Nádorové ochorenia - ak by sa nádor vyskytoval v oblasti kolenného kĺbu, potom by mohol spôsobiť zvýšenú tvorbu kĺbovej tekutiny a opuch kolena. Reč je najmä o zhubných (malígnych) nádoroch kostí a ďalších sarkómoch.
Diagnostika
Človek s tekutinou v kolene je väčšinou vyšetrený ortopédom. Fyzikálne vyšetrenie býva doplnené RTG snímkou kolenného kĺbu a prípadne ultrazvukom kĺbu. Kĺb je možné nabodnúť ihlou a tekutinu odsať. To vedie k úľave a navyše je možné získanú vzorku tekutiny poslať na ďalšie vyšetrenie. V prípade potreby je niekedy doplnená artroskopia, ktorá je síce invazívna, ale zase dáva lekárom možnosť rad ochorení kĺbu priamo vyliečiť. Ak sa zdá, že je prítomné systémové ochorenie, býva pacient odovzdaný do ďalšej starostlivosti reumatológa pre doplňujúce vyšetrenia.