Vracanie u onkologického pacienta
21.07.2024
Nevoľnosť (nausea) a vracanie (vomitus) môžu byť sprevádzajúcimi príznakmi vlastného nádorového ochorenia, ako aj dôsledkom vedľajšieho pôsobenia chemoterapeutík na liečbu nádorových ochorení. Priamo síce pacientov život neohrozujú, môžu však liečbu komplikovať prostredníctvom obmedzenia príjmu potravín a tak zhoršovať nutričný stav pacienta. Dlhodobejšie opakované vracanie tiež ohrozuje telo dehydratáciou a karenciou (nedostatkom) minerálov, navyše sa významne podieľa na znižovaní kvality života. Hoci dnes patrí prevencia týchto vedľajších účinkov chemoterapeutík k bežnej súčasti onkologickej liečby, stále nebol dosiahnutý ideálny stav.
Rola cytostatík (chemoterapeutík)
Takmer všetky cytostatiká môžu nevoľnosť a vracanie vyvolávať, nie všetky sa však prejavujú v rovnakej intenzite (k tým najvýraznejším patrí cisplatina, carboplatina alebo cyklofosfamid). Problémy môžu nastupovať nielen počas vlastného podávania liekov (najmä deti často reagujú vracaním už na prvé podanie chemoterapeutika), ale aj až po ukončení liečebného cyklu.
Postupne sa môže vyvinúť psychické nutkanie, ktoré zapríčiňuje vracanie už pri obyčajnom pohľade na pripravenú infúziu, na zdravotníckeho pracovníka či budovu nemocnice. Niekedy komplex ťažkostí vedie až k odmietnutiu ďalšej liečby. Aby sme zamedzili jeho vyvinutiu, je potrebné predchádzať prejavom nevoľnosti alebo ich aspoň mierniť už od začiatku všetkými dostupnými prostriedkami, pretože prevencia je vždy účinnejšia ako následná liečba.
K vracaniu a nevoľnosti dochádza najčastejšie večer alebo v noci po podaní chemoterapie a môžu prekonávať niekoľko dní v rôznej intenzite.
Príčiny vracania u onkologického pacienta
- Chemoterapia – cytostatiká všeobecne vyvolávajú vracanie a nauzeu.
- Aktinoterapia – liečba radiačným žiarením.
- Iné lieky – antibiotiká, opiáty.
- Psychické a zrakové vnemy – strach, úzkosť, stres, negatívne očakávania pred liečbou.
Liečba
Využívajú sa lieky, ktoré účinne potláčajú vedľajšie účinky cytostatík – ide o antiemetiká, lieky tlmiace nevoľnosť a vracanie. Liečbu predpisuje onkológ. Je nutné dodržiavať schému, ktorú lekár predpisuje. Tekutiny ako je voda, minerálna voda, mätový a medovkový čaj sa podávajú podľa tolerancie a pitie je vhodne po dúškoch alebo slamkou.
Pri rannej nevoľnosti sa najedzte hneď v posteli, ideálne malú porciu. Jesť by sa malo pomaly, malé porcie a častejšie za deň (6-7/deň). Zo začiatku sa odporúčajú nízkotučné jedlá, dusená alebo varená zelenina, kompóty, jogurty, suché jedlá, varené alebo dusené, nemastné mäsá.