Kompartment syndróm
22.09.2024
Kompartment syndróm je stav, pri ktorom dochádza k zvýšeniu tlaku v uzavretom kompartmentovom priestore v tele, najčastejšie na končatinách. Tento tlak ohrozuje prekrvenie svalov, nervov a ďalších tkanív v postihnutej oblasti, čo môže viesť k nezvratnému poškodeniu, ak sa nelieči včas. Hlavnou príčinou kompartment syndrómu sú úrazy, ako sú zlomeniny, ale môže vzniknúť aj po nadmernom cvičení alebo pri použití tesných obväzov. Prvými príznakmi sú silná bolesť, opuch, necitlivosť a svalová slabosť. Bez urgentného zásahu, ako je chirurgická dekompresia, môže tento stav viesť k trvalému poškodeniu svalov a nervov.
Príčiny
Problém nastane, keď sa vo vnútri kompartmentu začne zvyšovať tkanivový tlak. K tomu typicky dochádza v rámci závažných úrazov, ktoré vedú k pomliaždeniu a opuchu tkanív (typicky tzv. crush syndróm), prípadne ku kráteniu do kompartmentu. Ďalšou možnou príčinou je príliš tesné nasadenie sadry, alebo inej fixácie, ktorá nadmerne stlačí končatinu. Dôležité je, že kompartmenty sa kvôli svojmu pevnému ohraničeniu nemôžu rozširovať a zvýšenie tlaku nie sú schopné kompenzovať. Hlavné nebezpečenstvo je v tom, že tkanivá začnú tlačiť na cievy prechádzajúce daným priestorom, a začnú ich uzatvárať. Uzáver ciev potom spôsobí závažné poruchy prekrvenia tkanív a to môže spôsobiť ich ischémiu a odumretie.
Prejavy
Kompartment syndróm môže vzniknúť v oblasti hrudníka, brucha i panvy, ale najčastejšie sa objavuje na končatinách. Nedostatok kyslíka v tkanivách spôsobuje bolesť, zhoršenie odtoku žilovej krvi vedie k vzniku opuchu. Farba končatiny sa mení na fialovejšiu, čo je opäť dané zhoršením toku žilovej krvi. Tepenné pulzácie môžu byť oslabené, v ťažkom prípade je pulz úplne nehmatný. Väčšinou dochádza k narušeniu funkcie nervov a to je spočiatku sprevádzané vznikom nepríjemného brnenia končatiny. Pokročilé formy kompartment syndrómu spôsobujú poruchy citlivosti a hybnosti končatiny. Poškodenie svalov kvôli opuchu a nedostatočnému okysličeniu môže spôsobiť rozpad svalových vlákien (rabdomyolýza) s akútnym zlyhaním obličiek.
Diagnostika
Základom je podozrenie stanovené skúseným lekárom (obvykle chirurgického zamerania) stanovené na základe príznakov a fyzikálneho vyšetrenia. Najmä pri rozsiahlejších úrazoch sa dopĺňa CT vyšetrenie postihnutých anatomických oblastí, ktoré môže preukázať opuch tkanív, prítomnosť zlomenín a ďalších nálezov, ktoré budú ovplyvňovať ďalší liečebný postup. Vzhľadom na riziko poškodenia obličiek by súčasťou vyšetrenia mali byť krvné nábery so zistením obličkových parametrov a hladiny kreatínkinázy (enzým zvýšenej vylučovaný do krvi z poškodených svalov).
Liečba
Terapia je predovšetkým chirurgická. Ak je príčina vzniku syndrómu ľahko odstrániteľná (napr. tesné sadra), je nutné ju čo najrýchlejšie vyriešiť. Pokiaľ to nie je možné, vykonávajú sa operačné zákroky, ktorým hovoríme fasciotómia. Pri nich je postihnutý kompartment chirurgicky otvorený pomocou kožného rezu a sú preťaté svalové fascie, ktoré kompartment ohraničujú. Dôsledkom je pokles tkanivového tlaku v kompartmente a zlepšenie stavu. Ak dôjde vplyvom kompartment syndrómu k vážnemu narušeniu životaschopnosti tkanív, môže byť potrebné ich chirurgické odstránenie. V prípade končatiny sa tým rozumie vykonanie amputácie rôzneho rozsahu.