Chromoblastomykóza
15.09.2024
Chromoblastomykóza je chronická, granulomatózna mykotická infekcia kože a podkožia spôsobená niektorými druhmi húb. Infekcia vzniká po kontakte kožných poranení s kontaminovanou pôdou alebo rastlinami v tropických a subtropických oblastiach. Chromoblastomykóza sa prejavuje kožnými léziami rôzneho charakteru, ktoré môžu byť sprevádzané bolesťou a svrbením. V diagnostike využívame dermatoskopické, mikroskopické a kultivačné vyšetrenie. Liečbou môže byť užívanie antimykotík, kryoterapia alebo chirurgické ošetrenie kožných lézií.
Príčiny
Chromoblastomykóza vzniká pri kontakte s pôdou a rastlinami po povrchových a hlbokých poraneniach kože, kedy huby penetrujú do kože a podkožia. Pôvodcami chromoblastomykóz sú najčastejšie huby Fonsecaea pedrosoi, Fonsecaea monophora a Cladophialophora carrionii. K prenosu z človeka na človeka nedochádza. Rizikovou skupinou sú pracovníci v poľnohospodárstve. Najvyšší výskyt chromoblastomykózy je tropických a subtropických oblastiach.
Prejavy
Najčastejšie postihnutými oblasťami tela sú dolné končatiny. Chromoblastomykóza začína ako malá ružovočervená makula (plochá kožná lézia charakteru škvrny) alebo papula (vyvýšená kožná lézia). Neskôr sa vzhľad kožnej lézie môže líšiť, čo závisí napríklad od lokalizácie telesného postihnutia alebo virulencie pôvodcu. Najčastejšie majú kožné lézie vzhľad uzlov, bradavíc, škvŕn, hrboľov karfiolového vzhľadu. Kožné lézie môžu mať na povrchu drobné pigmentové bodky. Bolesť a svrbenie (pruritus) sa objavujú v stredne závažných a závažných prípadoch. Rozsiahle lézie môžu byť sprevádzané opuchom a obmedzením hybnosti končatiny.
Komplikáciou chromoblastomykózy môže byť sekundárna bakteriálna infekcia. Dlho neliečená chromoblastomykóza je spojená so zvýšeným rizikom skvamocelulárneho karcinómu kože.
Diagnostika
Podozrenie na chromoblastomykózu máme u pacientov, ktorí cestovali do tropických a subtropických oblastí. Ďalej v diagnostike využívame dermatoskopické vyšetrenie. Definitívnu diagnózu potvrdí biopsia s histopatologickým a kultivačným vyšetrením odobratého materiálu.
Terapia
Liečba chromoblastomykózy závisí od závažnosti ochorenia. V liečbe využívame antimykotiká, kryoterapiu, fotodynamickú terapiu a chirurgické ošetrenie kožných lézií.