Solárny syndróm
15.09.2024
Solárny syndróm nijako nesúvisí so slnkom, ale s rozsiahlym nervovým pletencom, ktorá sa nazýva ako plexus solaris a nachádza sa v oblasti brušnej aorty a jej vetvenia na dve spoločné bedrové tepny. Iste poznáme boxerský pojem „úder na solar“, čo označuje úder vedený tak, aby práve túto brušnú pleteň podráždil (čo môže viesť k náhlej nevoľnosti a zvracaniu, poruche vedomia a vzácne aj k náhlej smrti).
Príčiny
Príčiny solárneho syndrómu nie sú väčšinou známe. U niektorých ľudí, častejšie u žien, je táto pleteň jednoducho dráždivejšia, čo vedie k ťažkostiam. Pochopiteľne je ale nutné vziať do úvahy, že vzácnejšie môže byť nervová pleteň podráždená aj blízko lokalizovaným závažným chorobným procesom, ako je napríklad zápal alebo rakovina niektorého z okolitých brušných orgánov.
Prejavy
Objavujú sa bolesti brucha. Tie nie sú obvykle viazané na príjem potravy a neobjavujú sa v noci pri spánku. Bolesti môžu byť niekedy horšie pri zapojení brušných svalov (napr. nosenie ťažkých predmetov).
Diagnóza
Je pochopiteľne nutné vylúčiť akékoľvek ochorenia tráviaceho traktu (všetky vyšetrenia vrátane krvných náberov až po ultrazvuk brucha či eventuálne kolonoskopiu by mala byť negatívna), diagnózu solárneho syndrómu je možné bezpečne urobiť jedine vylučovacou metódou. Jediná vec, ktorá je pre syndróm charakteristická (aj keď nie stopercentne), je pohmatová citlivosť brucha v strednej čiare nad pupkom. Táto oblasť sa postupne delí na dve podobne ako sa aorta delí na dve bedrové tepny. Výsledná oblasť citlivosti má potom charakteristický tvar gréckeho písmena „lambda“.
Liečba
Liečba solárneho syndrómu nie je v drvivej väčšine možná. Hlavné sú režimové opatrenia, dostatok spánku a pravidelný odpočinok. Upokojenie pacienta lekárom je veľmi dôležité. V prípade podozrenia na výraznejšiu psychickú nepohodu pacientky je vhodné zvážiť psychoterapiu alebo niektoré slabšie lieky na zlepšenie nálady a utlmenie úzkosti.