Horúčka omladníc (horúčka šestonedeliek)
10.09.2024
Horúčka omladníc je ochorenie zaujímavé už z historického hľadiska a je úzko späté s menom lekára I. F. Semmelweise, ktorý žil v 19. storočí. Horúčka omladníc znamená infekciu ženy krátko po pôrode, ktorá pomerne často spôsobila smrť ženy
Príčiny
Príčinou horúčky omladníc sú rôzne baktérie (typicky streptokoky), ktoré infikujú pôrodné cesty ženy. V čase I. F. Semmelweisa ešte neboli informácie o bakteriálnych ochoreniach, Semmelweis si však všimol výrazne vyššiu úmrtnosť žien, o ktoré sa starali medici a lekári, ktorí predtým pracovali na pitevniach a nákazu na ženy preniesli. V snahe zabrániť prenosu choroby nútil Semmelweis lekára dezinfikovať si ruky, čo bolo v tom čase nesené so značnou nevôľou a Semmelweis o svoje miesto prišiel (podiel na tom mala však aj jeho komplikovaná povaha a konfliktné správanie). Výrazný pokles výskytu horúčky omladníc pri zachovávaní hygienických štandardov dal však Semmelweisovi za pravdu, ako aj následný objav bakteriálneho sveta Robertom Kochom a Louisom Pasteurom. Dodajme len, že uznania sa Semmelweis dočkal až s odstupom po svojej smrti, ku ktorej došlo v psychiatrickom ústave.
Prejavy
Horúčka omladníc sa prejavovala vysokými horúčkami, hnisaním a celkovým zhoršením stavu ženy, ktorá pomerne rýchlo zomrela na následok sepsy a septického šoku.
Prevencia
Základom prevencie je dodržiavanie základných hygienických opatrení ošetrujúcim personálom, čo výrazne znižuje riziko infekcie ženy. Akékoľvek zákroky počas pôrodu (cisársky rez, zašívanie nastrihnutej hrádze a podobne) sa vcelku pochopiteľne musia vykonávať za sterilných podmienok.
Liečba
V 19. storočí nebola terapia prakticky možná. V dnešnej dobe sa už horúčka omladníc v civilizovanom svete takmer nevyskytuje. Pokiaľ sa predsa len vyskytne, potom je liečená antibiotikami a udržiavaním základných životných funkcií (kyslík, hydratácia).