Trombiculosis (trombidiasis)
31.08.2024
Trombicula autumnalis je druh roztoča z čeľade Trombiculidae. Ich larvy žijú paraziticky, napádajú teplokrvné cicavce a niektoré na zemi hniezdiace vtáky. Vyskytuje sa vo vlhšom prostredí a ich aktivita je najvyššia od júla do septembra, čo je aj dôvodom, prečo sa ochorenie niekedy označuje aj ako augustová horúčka. Práve larvy sú za trombikulózu zodpovedné.
Larvy sú oranžové až tehlovo červené s iba šiestimi nohami, osem nôh majú až v štádiu nymfy. Larvy sú veľké do 0,2 milimetra. Dospelý roztoč je veľký cca 1 mm a jeho telo je uprostred zúženej a husto pokrytej chĺpkami, ktoré pripomínajú zamat. Dospelí žijú v pôde a v lístí, kde samička na jeseň kladie vajíčka. Z vajíčka sa vyliahne šestinohá larva, ktorá je jediným parazitickým štádiom tohto parazita. Po vyliahnutí larva vyšplhá na čepeľ trávy alebo ker a čaká na svoju obeť, ktorou sú teplokrvní stavovce ako sú myši, hraboše, krtkovia, psy, mačky a iné, ale napáda aj ľudí.
Prejavy
Napadnutie larvami roztoča Trombicula autumnalis spôsobujú na koži svrbiacu akútnu zápalovú dermatózu s výsevom červených makúl a papúl vyskytujúcich sa väčšinou v mieste tlaku oblečenia – v páse, v oblasti nad členkami a v miestach spodnej bielizne. Morfy (teda kožné lézie) sú väčšinou na koži lineárne usporiadané. Po niekoľkých hodinách sa môže objaviť silná alergická reakcia vo forme silného svrbenia. Svrbenie trvá väčšinou týždeň a môže ho zhoršovať teplo. Prejavy vo väčšine prípadov samovoľne odznejú do dvoch týždňov.
Príčiny
Okamih napadnutia hostiteľa je nebolestivý a teda uniká pozornosti. Do vzniknutej ranky potom larva vypúšťa silne lytický sekrét svojich slinných žliaz, ktorý obsahuje tráviace enzýmy. Larva sa teda neživí krvou, ale saje takto nekrotické kožné bunky svojho hostiteľa. Po saní, ktoré trvá 2–3 dni, odpadne a vyvinie sa postupne cez štádium nymfy až do fázy dospelého jedinca. V týchto ďalších štádiách je už parazit neškodný. Samička po nakladení vajíčok umiera.
Diagnóza
Diagnóza sa určuje podľa anamnézy a prítomného klinického obrazu. Smerodajné je práve obdobie v roku, kedy sa prejavy objavia a lokalita výskytu. Nutné je samozrejme oddiferencovať aj iné potencionálne diagnózy, ako je napríklad svrab, poštípanie plošticami alebo iným hmyzom.
Liečba
Kožné prejavy sa síce môžu hojiť spontánne, ale sprevádzajúci pruritus (svrbenie) pacientov veľmi obťažuje. Nie je výnimkou celotelový výsev prejavov, čo prináša aj psychickú alteráciu a možný rozvoj parazitofóbie, teda strach z parazitov. Najúčinnejšou jednorazovou terapiou je antiparazitikum permetrin. Svrbenie sa môže tlmiť antihistaminikami.