Tinea nigra
21.08.2024
Tinea nigra je povrchová mykotická infekcia, ktorá postihuje kožu dlaní, stupají nôh a iných častí tela. Pôvodcom infekcie je huba Hortaea weneckii, ktorá sa vyskytuje v tropických oblastiach. Ochorením sú postihnutí častejšie ľudia s nadmerným potením. Na potvrdenie diagnózy tinea nigra sa využíva mikroskopické, kultivačné a histologické vyšetrenie. V liečbe využívame lokálne antimykotiká.
Príčiny
Pôvodcom tinea nigra je huba Hortaea werneckii. Do pokožky sa dostáva cez drobné traumy z pôdy, z kompostu, z dreva a z rôzneho odpadu. Ľudia s hyperhidrózou (nadmerným potením) sú ohrození vyšším rizikom infekcie. Inkubačná doba ochorenia je 2 - 7 týždňov.
Epidemiológia
S výskytom tinea nigra sa stretávame v tropických oblastiach Afriky, Ázie a centrálnej a južnej Ameriky.
Prejavy
Ochorenie najčastejšie postihuje dlane, menej často stupaje nôh a iné časti tela. K typickým prejavom tinea nigra patrí vznik makúl (plochých kožných lézií) hnedej a čiernej farby. Kožné lézie sú väčšinou solitárne (osamotené), ojedinele viacpočetné. Tvar lézií býva nepravidelný, ohrúhly s prerušovaným okrajom. Kožné prejavy nesprevádza pálenie ani svrbenie.
Diagnostika
Tinea nigra sa diagnostikuje pomocou mikroskopického, kultivačného a histologického vyšetrenia.
Terapia
Liečba tinea nigra spočíva aplikácii lokálnych antimykotík na postihnutú oblasť po dobu niekoľkých týždňov.