Luskáčikovitý pažerák
19.08.2024
Luskáčikovitý pažerák je nepríjemné ochorenie, ktoré patrí medzi poruchy hybnosti (motility) pažeráka. Jeho podstatou je abnormálne zosilnenie peristaltiky (pohyby svaloviny pažeráka), ktoré je vnímané nepríjemne. Pažerák je v tvare luskáčika orechov a niekedy s ochorenie označuje aj ako „supersqueeze esophagus“. Vyskytnúť sa môže v ktoromkoľvek veku, rovnako u mužov aj žien.
Príčiny
Presnú príčinu vzniku luskáčikového pažeráka nepoznáme, zrejme ide o nejakú poruchu inervácie hladkej svaloviny pažeráka. U mnohých jedincov so luskáčikovým pažerákom bola pozorovaná refluxná choroba, a preto sa predpokladá určitý vzťah medzi týmito dvoma stavmi.
Prejavy
Luskáčikovitý pažerák sa prejavuje poruchami prehĺtania, bolestivým prehĺtaním a epizódami nepríjemných bolestí na hrudi. Bolesti na hrudníku sú veľmi silné, sú lokalizované za hrudnou kosťou a môžu vystreľovať do oblasti chrbta. Podobne ako bolesť pri pálení záhy (pyróza) môže aj bolesť pri luskáčikovitom pažeráku ľahko napodobniť bolesť pri infarkte myokardu.
Diagnostika
Pred vlastným vyšetrovaním je nutné vylúčiť iné a závažnejšie príčiny bolestí na hrudi, najmä ochorenia srdca a pľúc. Pri vyšetrovaní pažeráka je najskôr vykonaná gastroskopia, ktorá lekárovi umožní prezrieť si vnútro pažeráka aj žalúdka na vlastné oči. Pri klasickom luskáčikovom pažeráku by mal byť nález normálny a vyšetrenie preto slúži skôr na vylúčenie iných príčin. Diagnóza luskáčikového pažeráka potom môže byť potvrdená až pažerákovou manometriou, ktorá dokáže presne zmerať tlakové pomery v pažeráku – meria sa tlak v oblasti pažerákových zvieračov.
Liečba
Terapia luskáčikovitého pažeráka dokáže byť pomerne zložitá. V zásade sa najskôr podávajú rôzne lieky, ktoré majú zmierniť napätie svaloviny pažeráka. U niektorých postihnutých majú efekt nitráty a lieky zo skupiny blokátorov kalciových kanálov, ktoré sa inak používajú ako lieky na vysoký krvný tlak. Dočasný efekt môže mať opakované rozširovanie vnútra pažeráka pomocou určitých endoskopických metód. Pokiaľ je u dotyčného prítomná aj refluxná choroba pažeráka, je vhodné pokúsiť sa ju zaliečiť blokátormi protónovej pumpy.