Rizartróza
17.08.2024
Jedná sa o degeneratívne ochorenie postihujúce prvý karpo-metakarpálny kĺb teda spojenie palcovej záprstnej kosti s príslušnou zápästnou kosťou a štruktúry priľahlé. Ide o ochorenie takmer civilizačné, ktoré sa objavuje približne od štyridsiateho roku života vyššie často u pacientov manuálne pracujúcich či inak neprimerane zaťažujúcich vyššie uvedenú oblasť. Bohužiaľ sa jedná o ochorenie nevratné, ktoré postihnutý kĺb časom úplne zničí.
Príznaky
Ochorenie začína vcelku nenápadne - spočiatku len miernou občasnou bolesťou kĺbu pri pohybe, ktorá postupne silnie a nadobúda trvalý charakter. Pritom sa objavuje tzv. ranná stuhnutosť v tomto kĺbe – kedy je nutné kĺb postupne rozhýbať, ďalej môžu prísť na rad miestne opuchy, bolesť pohybová prejde do bolesti pohmatovej a kľudovej. S postupom ochorenia sa mení postavenie v kĺbe - dochádza k uvoľneniu kĺbových väzov chronickým zápalom, zmenám a odumieraniu kĺbovej chrupavky a postupnej luxácii (vykĺbení) - tým sa kompenzačne mení postavenie periférnych kĺbov palca - základného a medzičlánkového a palca toto je už neskoré štádium
Diagnostika
Základom na stanovenie diagnózy je klinický obraz, teda subjektívne problémy pacienta a fyzikálne vyšetrenie lekárom. Ďalej je dôležité RTG vyšetrenie, prípadne CT alebo artroskopia ako doplnková metóda.
Liečba
Liečbu možno rozdeliť na konzervatívnu - teda neoperačnú a operačnú. Základom konzervatívnej liečby, ktorá sa týka hlavne prvej fázy choroby je zmena záťaže, pracovných stereotypov, alebo aj zamestnania. Ďalej je na rade dlahovanie a ortézy na odľahčenie a fixáciu (spevnenie) kĺbu. Súčasne sa podávajú tzv. NSA – teda lieky tlmiace zápalové prejavy a bolesť a to buď lokálne vo forme masti alebo celkovo ako tablety – možné ich aj oboje. Môžu sa podávať aj injekcie kortikoidov priamo do kĺbovej dutiny na spomalenie zápalu a teda degenerácie kĺbu. Táto liečba je však vo väčšine prípadov len dočasná a spomaľuje rozvoj ochorenia, len málokedy ho môže úplne zastaviť.
Liečba operačná nasleduje po vyčerpaní možností konzervatívnej liečby alebo aj ako metóda voľby pri pokročilých stavoch. Princípom operácie je odstrániť bolesť – pretože toto je hlavný príznak znepríjemňujúci život – a súčasne zachovať dôležitú funkciu palca. Základom je buď úplné alebo čiastočné odstránenie postihnutej zápästnej kosti a jej náhrada endoprotézou alebo vmedzereným vlastným tkanivom (šľachou), alebo vzájomná pevná fixácia s okolitými kosťami. Po operácii nasleduje dlahovanie na udržanie postavenia do zahojenia a rehabilitácie.
Základom dlhodobého úspechu operácie je obmedzenie preťažovania kĺbu tak, aby nedošlo k recidíve ťažkostí. Dĺžka rekonvalescencie je asi 3 mesiace po operácii podľa stavu.