Mongolská škvrna
14.08.2024
Mongolská škvrna sa prejavuje ako modrastá škvrna na koži, zvyčajne na dolnej časti chrbta alebo na zadku. Táto škvrna je spôsobená nahromadením melanocytov (buniek produkujúcich pigment) v hlbších vrstvách kože. Najčastejšie sa vyskytuje u novorodencov ázijského, afrického alebo hispánskeho pôvodu a často mizne počas prvých rokov života, hoci niekedy môže pretrvať aj do dospelosti.
Príčina:
Príčinou vzniku mongolskej škvrny je nahromadenie melanocytov v hlbších vrstvách kože počas vývoja plodu. Melanocyty sa za normálnych okolností presúvajú do povrchových vrstiev kože, ale pri mongolskej škvrne niektoré z nich zostanú v hlbších vrstvách, čo spôsobí modrasté sfarbenie kože.
Príznaky:
Klinický obraz mongolskej škvrny sa prejavuje ako modrastá kožná škvrna, ktorá má zvyčajne hladký a plochý povrch s jasne definovanými okrajmi. Farba môže variabilne prechádzať od svetlomodrej až po tmavšiu šedú, pričom intenzita farby závisí od individuálnych charakteristík dieťaťa a hĺbky pigmentácie. Mongolská škvrna je často viditeľná hneď po narodení alebo v priebehu prvých týždňov života a obvykle sa postupne zmenšuje a mizne v priebehu prvých 3 až 5 rokov života, hoci niekedy pretrváva aj dlhšie. Je bezbolestná a nevyvoláva žiadne nepríjemné pocity.
Diagnostika:
Diagnostika prebieha vizuálnym vyšetrením kože novorodenca. Lekár identifikuje škvrnu podľa jej typického vzhľadu. Pretože mongolská škvrna má charakteristický vzhľad a lokalizáciu, zvyčajne nie sú potrebné žiadne ďalšie diagnostické testy. Dôležité je odlíšiť ju od iných kožných stavov alebo poranení.
Terapia:
Mongolská škvrna nevyžaduje žiadnu liečbu, pretože je neškodná a zvyčajne sama postupne mizne. Ak sa škvrna spontánne nevytratí alebo ak sú prítomné akékoľvek obavy, je dôležité konzultovať stav s lekárom, ale vo väčšine prípadov sa nevyžaduje ďalšia starostlivosť.