Trikuspidálna regurgitácia
11.08.2024
Trikuspidálna chlopňa sa nachádza medzi pravou predsieňou a pravou komorou srdca. Jej úlohou je zabezpečiť jednosmerný tok krvi z pravej predsiene do pravej komory a zabrániť spätnému toku krvi počas kontrakcie pravej komory. Trikuspidálna regurgitácia je stav, pri ktorom sa trikuspidálna chlopňa srdca nedostatočne uzatvára, čo vedie k spätnému toku krvi z pravej komory do pravej predsiene počas kontrakcie srdca (systoly). Tento spätný tok znižuje efektívny výdaj krvi z pravej komory do pľúcnej tepny, čo vedie k preťaženiu pravej predsiene.
Príčina:
- dilatácie pravej komory
- infekčné endokarditída
- reumatická horúčka
- pľúcna hypertenzia
- prolaps trikuspidálnej chlopne
Príznaky:
- únava a slabosť
- opuchy dolných končatín
- dýchavičnosť
- pulzácie jugulárnych žíl
- hepatomegália (zväčšenie pečene)
- znížená tolerancia námahy
- ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine)
Diagnostika:
Pri trikuspidálnej regurgitácii je prítomný systolický šelest, ktorý má holosystolický charakter a najlepšie je počuteľný pri dolnom okraji hrudnej kosti v dolnom ľavom parasternálnom priestore. Echokardiografia odhalí spätný tok krvi z pravej komory do pravej predsiene počas systoly, často spolu s dilatáciou pravej predsiene a pravej komory. Na EKG (elektrokardiograme) môžu byť prítomné známky dilatácie pravej predsiene a pravej komory, vrátane zvýšených P-vĺn a pravej osovej deviácie. Röntgen hrudníka ukazuje zväčšenie pravej predsiene a pravej komory a rozšírené pľúcne cievy.
Terapia:
Liečba trikuspidálnej regurgitácie závisí od závažnosti stavu. V miernych prípadoch sa používa farmakoterapia, ako sú diuretiká na zníženie opuchov a lieky na kontrolu srdcovej frekvencie. V závažnejších prípadoch môže byť potrebná chirurgická oprava alebo náhrada trikuspidálnej chlopne, najmä ak je prítomné zlyhávanie srdca alebo iné komplikácie.