Aortálna insuficiencia
08.08.2024
Pri aortálnej insuficiencii dochádza k nedostatočnému tesneniu aortálnej chlopne, čo vedie k spätnému toku krvi z aorty do ľavej komory srdca počas diastoly. Ľavá komora prijíma nielen krv z ľavej predsiene (ako je normálne), ale aj spätný tok krvi z aorty. To vedie k zvýšeniu objemu krvi v ľavej komore. Tento zvýšený objem krvi vedie k dilatácii (rozšíreniu) ľavej komory a postupne aj k jej hypertrofii (zhrubnutiu svaloviny).
Príčina:
- vrodené abnormality aortálnej chlopne
- reumatická endokarditída
- bakteriálna endokarditída
- syfilitická mezaortitída
- trauma hrudníka
- disekujúca aneuryzma
Príznaky:
- s pulzom synchrónne dunenie v hlave
- viditeľná pulzácia karotíd
- s pulzom synchrónne pokyvovanie hlavy (Mussetov príznak)
- palpitácie (búšenie srdca)
- rýchla unaviteľnosť
- dyspnoe (dušnosť)
- bolesť na hrudníku
Diagnostika:
Diagnostika sa začína anamnézou a fyzikálnym vyšetrením, počas ktorého sa počúva srdce pomocou fonendoskopu. Typický pre aortálnu insuficienciu je diastolický vysokofrekvenčný šelest nasledujúci bezprostredne po 2. ozve, najlepšie počuteľný nad aortou alebo v Erbovom bode. Echokardiografia je kľúčová diagnostická metóda, ktorá umožňuje vizualizovať aortálnu chlopňu, zhodnotiť jej funkciu a určiť rozsah spätného toku krvi. Doppler USG vyšetrenie umožňuje presne zmerať objem regurgitujúcej krvi. Na EKG (elektrokardiograme) sú typicky prítomné známky hypertrofie ľavej komory srdca.
Terapia:
Pri miernej aortálnej insuficiencii bez výrazných príznakov sa odporúča pravidelné sledovanie a kontrolné vyšetrenia na monitorovanie stavu. Ak sa objavia príznaky alebo sa stav zhorší, potrebná je medikamentózna terapia na zmiernenie symptómov a zníženie záťaže srdca, ako sú ACE inhibítory, diuretiká a beta-blokátory. V závažných prípadoch alebo pri progresii ochorenia je potrebný chirurgický zákrok, oprava alebo výmena aortálnej chlopne.