Diastéma
08.08.2024
Diastéma je klinický termín pre medzeru medzi zubami. Diastéma môže vzniknúť medzi ktorýmikoľvek zubami, avšak najčastejšia vzniká medzi prednými rezákmi (dentes incisivi). Medzery medzi zubami môžu byť malé alebo veľké. Diastéma zvyčajne nemá negatívny vplyv na zdravie chrupu, ale v niektorých prípadoch môže byť prejavom ochorenia ďasien. Diagnostikujeme ju na základe stomatologického vyšetrenie a v jej liečbe možno využiť rôzne metódy, ktoré je možné aj kombinovať.
Príčiny
- Chýbanie niektorého zo zubov – môže byť spôsobené stratou zuba alebo chýbaním zárodku zuba.
- Menšia veľkosť zubov – a zároveň väčšie čeľustné kosti môžu viesť k vzniku diastémy. Tieto faktory sú geneticky ovplyvnené.
- Ťah frenula – frenulum (uzdička) je mäkké tkanivo tiahnuce sa od vnútornej strany pery a upínajúce sa medzi prvé rezáky. Nachádza sa na hornej aj dolnej pere. V niektorých prípadoch môže pri nesprávnom spojení uzdičky s ďasnom viesť k vzniku medzierky medzi zubami.
- Abnormálny reflex prehĺtania – za normálnych okolností je pri prehltnutí jazyk tlačený o podnebie. Ak dochádza k tomu, že je jazyk tlačený oproti rezákom, môže opakovaný tlak spôsobiť vznik medzery medzi zubami.
- Cmúľanie prstov, cumľov – môže byť príčinou vzniku čeľustných anomálií.
- Ochorenie paradontu (závesného aparátu zuba) – v prípade jeho zápalu dochádza k strate opory zuba a následnému posunu.
Prejavy
Diastéma sa okrem viditeľnej medzery medzi zubami nemusí nijak prejaviť. V niektorých prípadoch môže spôsobovať problémy s výslovnosťou. Ak je diastéma sprevádzaná ochorením ďasien, tak sa môže objaviť ich začervenanie, opuch, bolestivosť.
Diagnostika
Diastéma sa diagnostikuje na základe vyšetrenia stomatológom. Súčasť diagnostiky je aj pátranie po možnej príčine tohto stavu s cieľom jej odstránenia.
Terapia
V liečbe medzery medzi zubami možno využiť niekoľko terapeutických modalít. Na uvoľnenie ťahu uzdičky možno využiť drobný chirurgický zákrok, pri ktorom sa uzdička v lokálnej anestéze odstráni. Tento zákrok sa nazýva frenulektómia. Medzi ďalšie liečebné postupy patria rôzne druhy zubných strojčekov, fazety, korunky a iné metódy. V niektorých prípadoch možno využiť aj kombináciu týchto liečebných metód.