Keshanská choroba
05.08.2024
Keshanská choroba je zriedkavé ochorenie srdca spôsobené nedostatkom selénu, esenciálneho stopového prvku. Nedostatok selénu vedie k zvýšenej oxidačnej záťaži na srdcové bunky (kardiomyocyty), čo spôsobuje ich poškodenie a smrť. Toto poškodenie môže viesť k myokarditíde (zápalu srdcového svalu) a dilatačnej kardiomyopatii, kedy srdcový sval oslabuje a rozširuje sa, čo znižuje jeho schopnosť pumpovať krv. Názov choroby pochádza z Keshan County v Číne, kde bola prvýkrát zaznamenaná v polovici 20. storočia.
Príčina:
Hlavnou príčinou Keshanskej choroby je nedostatok selénu v strave. Selén je dôležitý antioxidant, ktorý hrá kľúčovú úlohu v ochrane buniek pred poškodením a v normálnej funkcii imunitného systému. V oblastiach, kde je pôda chudobná na selén, ako je Keshan County, je obsah selénu v potravinách nízky, čo vedie k nedostatku selénu u obyvateľov týchto oblastí.
Príznaky:
- únava a slabosť
- dyspnoe (dýchavičnosť)
- závraty
- znížená tolerancia námahy
- palpitácie (pocit búšenia srdca)
- bolesť na hrudi
- opuchy dolných končatín, najmä členkov
Diagnostika:
Diagnostický proces sa začína odberom anamnézy, posúdením prítomnosti rizikových faktorov, najmä nedostatku selénu, hodnotením príznakov a fyzikálnym vyšetrením pacienta. Krvné testy sa používajú na meranie hladiny selénu v tele. Echokardiografia sa využíva na zobrazenie štruktúry a funkcie srdca, zatiaľ čo EKG (elektrokardiogram) pomáha detekovať nepravidelnosti srdcového rytmu.
Terapia:
Keshanská choroba sa lieči hlavne suplementáciou selénu, za účelom zvýšenia jeho hladiny v tele a zníženia oxidačného poškodenia srdcového svalu. Okrem toho sa liečia srdcové príznaky a komplikácie, ako sú srdcové zlyhávanie a arytmie, pomocou medikamentóznej liečby. Dôležitou súčasťou terapie sú aj diétne zmeny na zabezpečenie dostatočného príjmu selénu prostredníctvom potravy.