Myzofóbia
26.07.2024
Myzofobia označuje abnormálny strach z nečistoty, z mikróbov a nákazy nimi. Presná príčina tohto stavu nie je známa, avšak predpokladá sa, že na jej vzniku sa podieľajú negatívne osobné skúsenosti a genetika. Myzofóbiu diagnostikuje psychiater na základe rozhovoru a prítomnosti typických prejavov. Základom terapie sú metódy psychoterapie.
Príčiny
Presná príčina myzofóbie nie je jasná, ale na jej vzniku sa môžu podieľať rôzne faktory, vrátane narastajúceho povedomia o baktériách a vírusoch. Používanie antibakteriálnych produktov sa stáva čoraz bežnejším a niektorí odborníci na duševné zdravie veria, že toto zvýšené povedomie o baktériách zvýšilo frekvenciu, s akou sa u ľudí rozvíja myzofóbia. Fóbie sú vo všeobenosti často spojené s úzkostnými poruchami a ovplyvnené negatívnymi osobnými skúsenosťami, ako aj správaním, ktoré je prevzaté od svojho okolia. Na vzniku myzofóbie sa pravdepodobne podieľa aj genetika.
Prejavy
- Intenzívny strach z baktérií alebo znečistenia.
- Obsedantné umývanie rúk, vyhýbanie sa miestam, ktoré považujú jedinci s myzofóbiou za znečistené.
- Fixácia na čistotu a nadmerné používanie dezinfekčných prostriedkov.
- Jedinci trpiaci myzofóbiou môžu mať intenzívny strach o svoje deti, a preto môžu brániť styku detí s inými ľuďmi a okolím.
- Môže byť prítomný kritický náhľad na fóbiu, avšak jedinci nie sú schopní zabrániť alebo kontrolovať jej prejavy.
Diagnostika
Diagnóza je stanovená psychiatrom na základe rozhovoru a prítomnosti typických prejavov myzofóbie. Dôležitý je dôkladný rozhovor s pacientom a presné určenie závažnosti a charakteru jeho ťažkostí.
Liečba
Základom liečby je podobne ako u iných fóbií dlhodobá psychoterapia, pri ktorej sa človek učí pochopiť podstatu svojho strachu a učí sa s ním bojovať a prekonávať ho. Psychoterapia môže byť podporená aj psychiatrickými liekmi, typicky sú to lieky proti úzkosti, prípadne antidepresíva pri známkach depresie.