Syndróm krátkeho čreva
21.07.2024
Syndróm krátkeho čreva je stav, pri ktorom je črevo (zvyčajne tenké črevo) skrátené alebo nefunkčné do takej miery, že nie je schopné absorbovať dostatok živín z potravy. Tento stav často vedie k malabsorpcii (podvýžive) a rôznym zdravotným komplikáciám.
Príčiny:
- chirurgické odstránenie časti čreva
- nádorové ochorenie čreva
- črevná ischémia
- komplikácie po operáciách
- intestinálna atrézia
- nekrotizujúca enterokolitída
- rádioterapia
Príznaky:
- časté a vodnaté stolice (hnačka)
- podvýživa
- dehydratácia
- strata hmotnosti
- únava a celková slabosť
- nedostatok vitamínov a minerálov
- nadúvanie
- bolesť brucha
Diagnostika:
Syndróm krátkeho čreva sa diagnostikuje na základe anamnézy pacienta, fyzického vyšetrenia a rôznych diagnostických testov. Fyzikálne vyšetrenie môže odhaliť príznaky dehydratácie a nedostatku živín. Na potvrdenie diagnózy sa používajú zobrazovacie techniky, ako sú RTG snímky, CT alebo MRI na zhodnotenie dĺžky a stavu čreva. Laboratórne testy krvi a stolice pomáhajú identifikovať nedostatok vitamínov, minerálov a iných živín. Endoskopické vyšetrenia čreva slúži na detailné preskúmanie vnútornej steny čreva.
Terapia:
V liečbe sa uplatňujú diétne opatrenia. Odporúča sa strava bohatá na živiny a ľahko stráviteľné potraviny, často s doplnkovou enterálnou alebo parenterálnou výživou. Z liekov sa podávajú antidiaroiká na zmiernenie hnačky, lieky na zlepšenie absorpcie živín a vitamínové a minerálne doplnky. V niektorých prípadoch je potrebná chirurgická intervencia na zlepšenie funkcie zvyšného čreva alebo transplantácia čreva. Hlavným cieľom liečby je zabezpečiť dostatočnú výživu a minimalizovať komplikácie spojené s malabsorpciou.
Prognóza:
Prognóza závisí na dĺžke a funkcii zostávajúceho čreva, ako aj na schopnosti tela prispôsobiť sa vzniknutým zmenám. Niektorí pacienti dokážu s vhodnou liečbou a diétou viesť relatívne normálny život, zatiaľ čo iní majú dlhodobé komplikácie.