Perforácia čreva
09.07.2024
Perforácia čreva je závažný zdravotný stav, pri ktorom dôjde k prederaveniu steny čreva. Tento stav umožňuje únik obsahu čreva (potravy, žalúdočných štiav a baktérií) do brušnej dutiny, čo vedie k závažným zdravotným komplikáciám, ako je peritonitída (zápal pobrušnice) alebo sepsa.
Rizikové faktory:
- Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
- divertikulitída
- apendicitída (zápal slepého čreva)
- črevné infekcie
- peptické vredy dvanástnika
- priame poranenia brucha
- iatrogénne poranenia
- nádorové ochorenia čreva
- požitie ostrých predmetov
- oslabenie črevnej steny po operácii alebo rádioterapii
- chronická obštrukcia čriev
Príznaky:
- náhla a intenzívna bolesť brucha
- horúčka a zimnica
- nevoľnosť a zvracanie
- hnačka
- nafukovanie
- krvácanie z konečníka
- hypotenzia (nízky krvný tlak)
- tachykardia (zrýchlený pulz)
- slabosť, bledosť
- studený pot
Diagnostika:
Diagnostika sa začína fyzikálnym vyšetrením brucha a odberom anamnézy. Potom nasledujú zobrazovacie metódy, ako je röntgen (RTG) alebo počítačová tomografia (CT), ktoré odhalia prítomnosť voľného vzduchu v brušnej dutine, čo je indikátor perforácie. Laboratórne testy, ako je kompletný krvný obraz, môžu ukázať známky infekcie a zápalu. Ak je nález po uskutočnení spomenutých vyšetrení stále nejasný, môže byť potrebné doplniť diagnostickú laparoskopiu, ktorá umožní priamu vizualizáciu brušnej dutiny.
Terapia:
Perforácia čreva sa lieči chirurgickým zákrokom, ktorého cieľom je oprava prederaveného čreva a vyčistenie brušnej dutiny od uniknutého obsahu. Súčasťou liečby je aj podávanie antibiotík na prevenciu alebo liečbu infekcie. Pred operáciou sa pacient stabilizuje podávaním intravenóznych (vnútrožilových) tekutín a liekov na zvládnutie bolesti a šoku. V niektorých prípadoch je potrebné dočasné vytvorenie stómie (vývodu čreva) na odstránenie uniknutého črevného obsahu, pokiaľ sa črevo úplne nezahojí.