Peritonzilárny absces
30.06.2024
Peritonzilárny absces je hnisavý zápalový proces, ktorý sa vytvára v tkanivách okolo jednej z mandlí, zvyčajne ako komplikácia neliečenej alebo zle liečenej tonzilitídy. Prejavuje sa silnou jednostrannou bolesťou hrdla, ťažkosťami s prehĺtaním a otváraním úst, opuchom a horúčkou.
Etiológia:
Príčinou tohto stavu je bakteriálna infekcia vyvolaná najčastejšie streptokokmi skupiny A. Tento stav často vzniká, ako komplikácia neliečeného alebo zle liečeného zápalu mandlí (tonzilitídy), keď sa infekcia rozšíri do okolitých tkanív.
Príznaky:
- silné jednostranné bolesti hrdla
- ťažkosti s prehĺtaním (dysfágia)
- horúčka
- opuch a začervenanie okolo postihnutej mandle
- zväčšené a bolestivé lymfatické uzliny na krku
- bolesti ucha na postihnutej strane
- ťažkosti s otváraním úst (trismus)
- chrapľavý alebo tlmený hlas
- zápach z úst (halitóza)
- celkový pocit nevoľnosti
Diagnostika:
Peritonzilárny absces sa diagnostikuje na základe klinických príznakov a fyzikálneho vyšetrenia. Lekár vykoná detailné vyšetrenie hrdla, pričom si všimne jednostranné opuchy, začervenanie a výčnelok v oblasti okolo jednej z mandlí. Pacient zvyčajne pociťuje silné bolesti hrdla na postihnutej strane, má ťažkosti s prehĺtaním, otváraním úst a často aj zväčšené, bolestivé lymfatické uzliny na krku. Na potvrdenie diagnózy sa vykonáva punkciu a odvodnenie abscesu, pričom sa hnis odošle na mikrobiologické vyšetrenie. V niektorých prípadoch sa využíva ultrazvukové vyšetrenie alebo CT sken na lepšie zobrazenie abscesu a posúdenie rozsahu infekcie.
Terapia:
Liečba sa začína odstránením hnisu pomocou punkcie alebo chirurgického rezu. Následne sa pacientovi podávajú antibiotiká na potlačenie bakteriálnej infekcie. Na zmiernenie bolesti sa predpisujú analgetiká. V prípade opakovaných abscesov alebo komplikácií sa môže odporučiť tonsilektómia, čiže chirurgické odstránenie mandlí.