Líščia pásomnica
30.06.2024
Echinokoky sú známe ako najmenšie a zároveň najsmrteľnejšie pásomnice sveta. Vyvolávateľom líščej pásomnice ako parazitárneho ochorenia, je Echinococcus multilocularis, pásomnica o veľkosti 2-5 mm. Medzihostiteľom parazita sú hlavne drobní hlodavci. Definitívnym hostiteľom sú líšky a psy, ktorí vylučujú spolu so stolicou aj vajíčka. Keďže je človek náhodným hostiteľom, larva parazita nezostáva v tráviacom trakte, ale putuje krvným obehom, až 99 % sa usídli v pečeni, kde spôsobuje alveolárnu echonokokóza, teda malígna forma pečeňovej echinokokózy. Toto ochorenie je veľmi zriedkavé, v neliečených prípadoch ale až smrteľné. Dĺžka života parazita je rôzna, závisí od hostiteľa. Napríklad u myší je to 6 mesiacov, u koňa 16 rokov a u človeka až 53 rokov.
Na Slovensku je Echinococcus rozšírený hlavne v severných oblastiach, v Prešovskom a žilinskom kraji. Definitívny hostiteľ u nás je hlavne líška hrdzavá, menej často vlk dravý, psy a mačky.
Životný cyklus parazita
Začína sa požitím vajíčka, z ktorého sa v čreve uvoľní larva. Tá preniká črevnou stenou do krvného riečiska a putuje do svojej obľúbenej lokalizácie – do pečene. Tu vytvorí cystu, ktorej prítomnosť je po niekoľko desiatok rokov asymptomatická, pretože cysta rastie veľmi pomaly. Keďže človek nie je definitívnym hostiteľom parazita, larva nedozrieva v dospelom veku, ale naopak stále rastie a dokonca sa chová ako malígny nádor – produkuje metastázy do brušnej dutiny, retroperitonea, pľúc, kostí a mozgu.
Pásomnica žije v čreve líšky alebo iného hostiteľa a spolu s trusom sa do okolia dostáva veľké množstvo vajíčok. Šíria sa vetrom alebo vodou, zasychajú na plodoch, cez ktoré sa môžu preniesť na človeka. Ohrozenou skupinou sú ľudia pracujúci v poľnohospodárstve, v lese alebo záhradkári. Riziko nákazy je v prípade konzumácie neumytého kontaminovaného ovocia, alebo po práci v záhrade, do ktorej sa mohla dostať líška. Obzvlášť opatrný by človek mal byť počas turistiky alebo prechádzky, kedy sa častom chceme osviežiť práve lesným ovocím.
Prejavy
Cysty rastú veľmi pomaly, takže napadnutie parazitom je po niekoľko desiatok rokov asymptomatické. Prvé príznaky sú skôr nešpecifické a súvisia s umiestnením cýst as tým, ako cysta ovplyvňuje funkciu daného orgánu. Ide o prejavy, ktoré často navádzajú lekára na prítomnosť nádorového ochorenia. Preto treba dôsledne odobrať anamnézu a správne indikovať diagnostické vyšetrenia (USG, MR). Podľa lokality sa môžeme stretnúť s prejavmi, ako sú:
- Ikterus – žlté sfarbenie kože a slizníc.
- Bolesti brucha.
- Únava.
- Úbytok na váhe.
- Hepatomegália – zväčšenie pečene.
Liečba
Ak to stav umožňuje, hlavný pilier terapie je chirurgické odstránenie ložiska a vo farmakoterapii spočívajúcej v podávaní vysokých dávok antiparazitík, ktoré zastavujú rast parazita (najmenej 2 roky). Pacienta je nutné sledovať najmenej 10 rokov po odstránení cysty. V neoperabilnej fáze je terapia dlhodobá až doživotná. Dispenzarizácia, teda pravidelné kontrolovanie stavu pacienta je tiež doživotná. V závažných prípadoch je indikovaná transplantácia pečene.