Syndróm vlastného pivovaru
25.06.2024
Syndróm vlastného pivovaru je stav, pri ktorom sa etanol (alkohol) produkuje endogénnou (v tele prebiehajúcou) fermentáciou hubami alebo baktériami v tráviacom systéme, ústnej dutine alebo močovom systéme. Pacienti so syndrómom vlastného pivovaru trpia príznakmi intoxikácie alkoholom, pričom popierajú príjem alkoholu a často uvádzajú stravu s vysokým obsahom sacharidov. Produkcia endogénneho etanolu sa vyskytuje v malých množstvách ako súčasť normálneho trávenia, ale keď fermentujúce kvasinky alebo baktérie stanú patogénnymi, môžu vzniknúť extrémne hladiny alkoholu v krvi. Syndróm je častejší u pacientov s komorbiditami, ako sú diabetes mellitus, obezita a Crohnova choroba, ale môže sa vyskytnúť aj u inak zdravých jedincov. Hoci je syndróm zriedkavo diagnostikovaný, pravdepodobne je poddiagnostikovaný. Liečba spočíva z podpornej terapie, probiotík a antimykotík.
Prejavy
Syndróm vlastného pivovaru sa prejavuje epizódami opitosti, ktoré bývajú nasledované príznakmi kocoviny. Opitosť v tomto prípade nesúvisí s pitím alkoholu. Medzi ďalšie príznaky patrí únava, rôzne tráviace problémy a znížená výkonnosť. Chronický priebeh syndrómu má na organizmus podobný efekt ako alkoholizmus, vrátane poškodenia pečeňového tkaniva s rizikom vzniku cirhózy pečene.
Príčiny
Syndróm vlastného pivovaru je veľmi zriedkavý. Podstatou je abnormálna funkcia mikroorganizmov v tráviacom trakte postihnutého jedinca, ktoré sú schopné svojím metabolizmom vytvárať veľké množstvo alkoholu z požitých cukrov. K tvorbe alkoholu v tráviacom trakte dochádza aj u zdravých ľudí, ale za normálnych okolností je toto množstvo prakticky nemerateľné.
Diagnostika
Diagnóza syndrómu vlastného pivovaru je pravdepodobná u človeka, u ktorého je objektívne opakovane zistená výrazne zvýšená hladina alkoholu v krvi. Súčasne je vylúčené užívanie alkoholu.
Terapia
Syndróm vlastného pivovaru sa nedá vyliečiť, ale jeho príznaky možno zmierniť obmedzením nadmerného príjmu sacharidov v potrave. V liečbe sa môžu využiť probiotíka, ale ich efekt je neistý. Užívanie antibiotík u ľudí trpiacich týmto syndrómom predstavuje riziko. Antibiotiká totiž môžu ničiť prirodzenú črevnú mikrobiotu, a tak spôsobiť premnoženie mikroorganizmov zodpovedných za tento syndróm. Okrem podpornej liečby, podobne ako to je pri klasickej intoxikácii alkoholom, je možné využiť antimykotiká na potlačenie fermentujúcich húb.