Syndróm čínskej reštaurácie
25.06.2024
Ako syndróm čínskej reštaurácie sa označujú problémy, ktoré niektorí stravníci týchto zariadení pociťovali po požití čínskeho jedla.
Príčiny
Príčina nie je známa, môže ísť o reakciu organizmu na exotickú stravu. Z lekárskeho hľadiska je zaujímavá úloha zlúčeniny známej ako glutamát. Glutamát sa v čínskej kuchyni (na rozdiel od tej našej) bežne používa ako ochucovadlo. Na druhú stranu sa glutamát vyskytuje aj v našich telách, a to dokonca v mozgu. V ňom je glutamát jedným z neuromediátorov. Ide o zlúčeninu prenášajúcu nervové vzruchy. Je možné, že glutamát podaný z vonkajšieho prostredia naruší u niektorých ľudí rovnováhu mediátorov v mozgu a vedie potom k najrôznejším subjektívnym problémom. Je to však len hypotéza. Je však tiež možné, že sa jedná o alergickú reakciu na exogénne podaný glutamát, teda môže ísť o určitú formu potravinovej alergie.
Prejavy
Ľudia s týmto syndrómom trpia bolesťami hlavy, sčervenaním kože, nadmerným potením, búšením srdca a niekedy aj bolesťami na hrudi. Niekedy sa vyskytujú neurčité vnemy sprostredkované nervovým systémom, ako je napríklad brnenie či svrbenie okrajových častí tela, pocit tlaku na tvárach, stuhnutie čeľuste a mnoho iných. Niekedy vznikne záchvat dýchavičnosti nie nepodobný astme.
Diagnostika
Diagnózu určíme z anamnézy – pokiaľ charakteristické prejavy nasledovali krátko po návšteve čínskej reštaurácie, či konzumácia čínskeho jedla pri inej príležitosti, je diagnóza syndrómu pravdepodobná.
Liečba a prevencia
Liečba nie je väčšinou potrebná, symptómy majú tendenciu pomerne rýchlo samovoľne vymiznúť. Lekársky zásah je nutný len pri ťažkých príznakoch. Ak má niekto problémy tohto rázu, nemal by sa stravovať v čínskych reštauráciách a mal by jesť domácu stravu bez pridaného glutamátu. Odporúčaný denný príjem glutamátu by nemal prekročiť 7 gramov (3 gramy na porciu).