Perforácia pažeráka
18.06.2024
Perforácia pažeráka je najčastejšie spôsobená hornou endoskopiou (iatrogénne), prehltnutím cudzieho telesa alebo traumou. Môže sa vyskytnúť na ktoromkoľvek mieste pozdĺž pažeráka, či už v krčnej, hrudnej alebo brušnej oblasti. Klasickým príznakom je silná bolesť za hrudnou kosťou. Dôkazy o perforácii pažeráka môžu byť viditeľné na röntgenovom snímku krku, hrudníka a/alebo brucha a diagnóza sa potvrdzuje ezofagografiou alebo CT. Chirurgická oprava ruptúry pažeráka je často nevyhnutná, avšak v niektorých prípadoch môže byť zvážená aj konzervatívna.
Prejavy
- Silná bolesť za hrudnou kosťou, ktorá môže vyžarovať do chrbta.
- Podkožný emfyzém, teda nahromadenie v podkoží.
- Dýchavičnosť, zrýchlené dýchanie, zrýchlený tep.
- Sťažené prehĺtanie.
- Známky sepsy, šoku.
Príčiny
- Iatrogénna perforácia pažeráka – najčastejšia príčina perforácie pažeráka, ktorá vzniká v priebehu endoskopického vyšetrenia.
- Prehltnutie cudzieho telesa.
- Trauma (tupé alebo penetrujúce poranenie).
- Zhoubné nádory.
- Infekcie.
- Boerhaaveho syndróm je spontánna ruptúra pažeráka, ktorá sa vyskytuje počas intenzívneho namáhania. Najčastejšie sa vyskytuje počas epizódy silného alebo opakovaného vracania.
Diagnostika
Na diagnózu perforácie pažeráka upozorňuje anamnestický údaj o vykonanom endoskopickom vyšetrení, traume, opakovanému vracaniu. K potvrdeniu diagnózy slúžia zobrazovacie vyšetrenia. Röntgenová snímka sa používa na detekciu vzduchu, ktorý unikol z perforovaného pažeráka, ako aj ďalších zmien, ku ktorým dochádza, napríklad výpotok, zmeny v medzihrudí (mediastine). Kontrastná ezofagografia využíva kontrastnú látku, ktorá sa prehltne a následne sa zhotoví röntgenová snímka, na ktorej je viditeľný únik kontrastnej látky mimo dutiny pažeráka. Ďalšou možnosťou diagnostiky je CT vyšetrenie.
Terapia
Perforácia pažeráka môže viesť k vzniku závažných, často život ohrozujúcich komplikácií, preto je prvým krokom stabilizácia pacienta. Definitívna liečba perforácie pažeráka obvykle vyžaduje chirurgický zásah.