Otrava oxidom uhoľnatým
16.06.2024
Oxid uhoľnatý (chemický vzorec CO) je bezfarebný a vysoko toxický plyn bez zápachu. Vzniká pri neúplnom spaľovaní uhlíka a uhlikatých látok, napríklad v motoroch automobilov, peciach, griloch, krboch alebo pri požiaroch. Keď sa oxid uhoľnatý dostane do krvného obehu, viaže sa na hemoglobín v červených krvinkách, čím bráni kyslíku, aby sa dostal do tkanív a orgánov, čo môže viesť k otrave.
Najčastejšie príčiny otravy oxidom uhoľnatým:
- neúplné spaľovanie paliva
- vozidlá so spaľovacím motorom
- používanie plynových spotrebičov v uzavretých priestoroch
- požiare
- rozbité plynové spotrebiče
Príznaky:
- bolesť hlavy
- závraty
- slabosť a únava
- nevoľnosť a zvracanie
- bolesť na hrudi
- zmätenosť a dezorientácia
- sťažené dýchanie
- rozmazané videnie
- strata vedomia
Diagnostika:
Diagnostika prebieha na základe klinických príznakov a potvrdenia prítomnosti oxidu uhoľnatého v krvi pacienta. Lekár najprv zhodnotí príznaky, ako sú bolesť hlavy, závraty, slabosť, nevoľnosť. V prípade podozrenia na otravu CO sa vykonáva meranie hladiny karboxyhemoglobínu v krvi, čo je zlúčenina vznikajúca väzbou CO na hemoglobín. Tento test sa realizuje pomocou krvného testu alebo pulznej CO-oxymetrie, ktorá neinvazívne meria hladiny karboxyhemoglobínu. Vysoká hladina karboxyhemoglobínu potvrdzuje otravu oxidom uhoľnatým.
Terapia:
Otrava oxidom uhoľnatým sa lieči podávaním kyslíka, aby sa zvýšila eliminácia CO z krvi. Pacientovi sa čo najskôr podáva 100% kyslík cez masku alebo v hyperbarickej komore, ktorá poskytuje kyslík pod vysokým tlakom. Tento postup urýchľuje nahradenie karboxyhemoglobínu normálnym hemoglobínom, čím sa obnovuje schopnosť krvi prenášať kyslík do tkanív. V závažných prípadoch a pri poruche vedomia pacienta je potrebná hospitalizácia, monitorovanie a intenzívna liečba.