Torzia semenníka
31.05.2024
Torzia semenníka je urologický urgentný stav kedy sa otočením semenníka okolo vlastnej osy zastaví cievne zásobenie a môže dôjsť až k nekróze a odumretiu tkaniva. Incidencia testikulárnej torzie je približne 1 na 4000 pacientov mladších než 25 rokov. Vyskytuje sa najmä u chlapcov v postpubertálnom veku.
Príčina
Anatomicky ide o nedostatočnú fixáciu dolného pólu semenníka k tunica vaginalis čo je ochranný obal semenníka. Vyvolávateľom torzie môže byť úraz, náročná fyzická aktivita, no stav môže nastať aj spontánne bez príčiny. Ide o urgentnú situáciu kedy hrá čas veľkú úlohu. Udáva sa že dochádza k nezvratnému poškodeniu a odumretiu tkaniva po 8 hodinách torzie, no nie je to pravidlom. Po 24 hodinách od vzniku daného stavu je šanca na záchranu semenníka minimálna.
Klinické príznaky a diagnostika
Vzniká akútna bolesť v oblasti mieška sprevádzaná opuchom a začervenaním. Bolesť zvyčajne vystreľuje do triesla, je prítomná nauzea niekedy aj vracanie a bolesť v podbrušku. Tento typický obraz nemusí byť vždy prítomný, pacient môže udávať len náhle vzniknuté bolesti v podbrušku. Pri klinickom vyšetrení môže byť prítomný opuch, začervenanie a vymiznutie kremasterového reflexu. Je to fyziologický reflex kedy pri podráždení vnútornej strany stehna semenník nadskočí. To nám pomáha odlíšiť iné príčiny akútnej bolesti semenníka ako akútna epididymitída, akútna epididymo-orchitída alebo zápal nadsemenníka a semenníka, v týchto prípadoch tento reflex býva výbavný. Pri podozrení na diagnózu sa realizuje ultrasonografické vyšetrenie s Dopplerovským zobrazením cievneho zásobenia semenníka.
Liečba
Liečba spočíva v chirurgickej detorzii alebo rozpleteniu semenníkového povrazca a fixácii semenníka. Pri nemožnosti chirurgickej intervencii je nutné pokúsiť sa o manuálnu detorziu s následnou chirurgickou kontrolou úspešnosti zákroku. Pri nekrotickom semenníku a nemožnosti obnovenia vitality sa semenník odstraňuje.