Hidradenóm
10.05.2024
Hidradenóm je benígny (nezhubný) nádor, vyvíjajúci sa z potných žliaz. Tieto žľazy sú zodpovedné za produkciu potu a za určitých podmienok môžu vytvárať malé ložiská tkaniva známe ako hidradenómy. Nádory sú väčšinou asymptomatické (bezpríznakové) a nespôsobujú komplikácie. Môžu sa vyskytovať na hociktorom mieste, kde sú prítomné potné žľazy, ale najčastejšie sú lokalizované v podpazuší a v oblasti slabín.
Etiológia:
Príčiny vzniku hidradenómu nie sú úplne presne známe. Na ich rozvoji sa môžu podieľať nasledujúce faktory:
- hyperplázia potných žliaz
- genetická predispozícia
- hormonálne zmeny
- opakované poranenia kože
- dlhodobý tlak na určitú oblasť kože
- nadmerné potenie
Klinický obraz:
Typickým príznakom je nebolestivá drobná gulička pod kožou, ktorá sa môžu postupne zväčšovať. Hidradenóm zvyčajne nespôsobuje iné symptómy či komplikácie.
Terapia:
Liečba hidradenómu zahŕňa niekoľko rôznych prístupov v závislosti od veľkosti, umiestnenia nádoru, symptómov a prítomných komplikácií.
sledovanie: Ak je hidradenóm malý a asymptomatický, lekár môže odporučiť iba pravidelnú kontrolu stavu nádoru bez ďalšej intervencie.
chirurgické odstránenie: Ak je hidradenóm veľký, symptomatický alebo spôsobuje estetické problémy, odporučené je chirurgické odstránenie nádoru. Chirurgická excízia zahŕňa odstránenie nádoru a okolitého tkaniva pomocou skalpelu.
laserové odstránenie: Pre niektoré menšie hidradenómy je vhodné použitie laserových lúčov na zničenie nádoru.
kryoterapia: Pri kryoterapii je hidradenóm zmrazený pomocou tekutého dusíka.
injekčná terapia: Niektoré menšie hidradenómy môžu byť liečené injekčnou aplikáciou kortikosteroidov, ktoré zmenšujú veľkosť nádoru.
elektroakupunktúra: Tento postup zahŕňa použitie elektrického prúdu na zničenie bunkového tkaniva nádoru.