Meduloblatóm
08.05.2024

Meduloblastóm je nádor lokalizovaný v časti mozgu nazývanej mozoček. Táto časť mozgu je zodpovedná za presnosť telesných pohybov a ich vzájomnú koordináciu. Nádor sa najčastejšie vyskytuje u detí vo veku od troch do osem rokov, ale môže sa vyskytnúť aj u starších detí a dospelých. Meduloblastóm patrí medzi malígne, rýchlo rastúce nádory, ktoré sa šíria prostredníctvom mozgovomiešneho moku a metastázujú často do iných častí mozgu a do miechy.
Príznaky:
- intenzívne bolesti hlavy neodpovedajúce na bežné lieky proti bolesti
- zvracanie
- závraty
- problémy s rovnováhou a koordináciou
- zmeny správania
- poruchy zraku
Diagnostika:
- Anamnéza a fyzikálne vyšetrenie: Diagnostika začína odberom anamnézy a následne dôkladným fyzikálnym vyšetrením pacienta.
- Neurologické vyšetrenie: Zahŕňa testovanie zraku, rovnováhy, koordinácie a iných neurologických funkcií.
- Bežné zobrazovacie metódy: Obvykle sa používa magnetická rezonancia (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) mozgu na zobrazenie nádoru a jeho presnej polohy.
- Biopsia: Na potvrdenie diagnózy sa môže vykonať biopsia, pri ktorej sa získavajú vzorky tkaniva nádoru chirurgickým zákrokom. Tieto vzorky sa následne vyšetrujú za účelom určenia presného typu nádoru.
- Lumbálna punkcia: Testuje sa vzorka mozgovomiechového moku na prítomnosť rakovinových buniek a iných markerov.
Liečba:
Chirurgické odstránenie nádoru: Cieľom chirurgického zákroku je odstrániť čo najväčší počet rakovinových buniek, čím sa znižuje objem nádoru a minimalizuje sa tlak na mozog. Avšak, často nie je možné odstrániť celý nádor, najmä ak sa nachádza v citlivej oblasti mozgu.
Rádioterapia: Úlohou rádioterapie je zničiť zvyšné rakovinové bunky. Môže sa vykonávať externým ožarovaním alebo internou rádioterapiou (brachyterapiou), pri ktorej sa zdroj ožarovania umiestni priamo do oblasti nádoru.
Chemoterapia: Chemoterapia, využívajúca cytostatiká, sa používa ako doplnok k chirurgickému odstráneniu a rádioterapii.